Moda na torebki z etnicznym haftem. To jak biżuteria!


Etniczne torebki (Fot. Pixabay / StockSnap)

Haft to najstarsza forma zdobnicza, która z czasem stała się sztuką i zawładnęła światem mody. Zauważalne są inspiracje naszymi rodzimymi motywami (np. góralskie parzenice, łowickie koszule, wycinanki kurpiowskie…), jak i nawiązania do bardziej egzotycznych kultur.

Haftowane akcesoria to świetny pomysł na ożywienie swoich stylizacji i dodanie im orientalnego kolorytu. Ethno-torby z powodzeniem sprawdzą się jako torebki miejskie. Idealny dodatek do ponczo i skórzanych kozaków. Przy łączeniu etnicznych akcesoriów z resztą stroju obowiązuje tylko jedna zasada – wzorzysta torba powinna pozostać jedynym barwnym elementem, gdyż jest bardzo mocnym akcentem. To pozwoli nam uniknąć efektu pstrokacizny, a idealnie podkreśli charakter ubioru.

Od kilku sezonów projektanci konsekwentnie proponują nam haftowane kwiaty (szczególnie róże i maki) oraz misternie wykonane wzory etniczne i folkowe, zaczerpnięte z tradycji Ameryki Środkowej i Południowej, Indian Ameryki Północnej, Chin i Japonii, Rosji czy Maroka. Blogerki modowe zachłysnęły się azteckimi zdobieniami na torbach listonoszkach, które idealnie pasują do jeansów i botków z frędzlami. Ale w swoim zachwycie przegapiły kolumbijskie torby Native Molas – prawdziwie ekskluzywne dobro. To coś więcej niż rzemiosło. To już sztuka… Sztuka Indian Kuna. Co więcej, Native Molas to jedna z niewielu firm na polskim rynku, które kierują się poszanowaniem zasad sprawiedliwego handlu i współpracują bezpośrednio z twórcami, a nie kopiują ich styl na swój własny użytek.

Torebka Native Molas z kolumbijskim wzorem etnicznym (Fot. Marta El Marakchi © All rights reserved)
Torebka Native Molas z kolumbijskim wzorem etnicznym (Fot. Marta El Marakchi © All rights reserved)

Projektanci chętnie czerpią także z tradycji rękodzieła azjatyckiego. Nic dziwnego, bo trudno mu odmówić artyzmu. Torby z haftem Hmong są inspirowane kulturą mniejszości etnicznej z Chin. To starożytne plemię ludzi gór słynie na całym świecie z wyrobu tkanin wyszywanych wielokolorowymi nićmi.

Torebki z haftowanym motywem Hamong (Fot. Pixabay / Anajim)
Torebki z haftowanym motywem Hmong (Fot. Pixabay / Anajim; Etaill)

Jesienną szaruchę ożywi… szary filc! Nudę przełamują haftowane matrioszki, ludowe wycinanki czy koguciki. Modę na te niekonwencjonalne dodatki zapoczątkowały polskie marki Farbotka i Goshico. Trend nie słabnie od lat. Filcowe torebki idealnie pasują do skórzanej kurtki, tweedowego płaszcza czy wełnianej peleryny.

Motywy etniczne w modzie (Fot. Farbotka)
Motywy etniczne na filcowych wyrobach Farbotki (Fot. Farbotka)

Style można również ze sobą łączyć. I tak właśnie powstał styl boho. To atomowy zestaw motywów o różnym pochodzeniu – głównie retro i hippie.

mm

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *