Golden Week czyli majówka po japońsku


Dzień Zieleni - Midori no Hi (Fot. TANAKA Juuyoh (田中十洋) / Flickr)

Japończycy, podobnie jak Polacy, też mają swoją majówkę – tyle że trwa ona aż tydzień. A to dzięki zasadzie, że jeśli pomiędzy dwoma świętami wypada dzień nieświąteczny to jest on również dniem wolnym od pracy. Japoński Golden Week czyli „Złoty Tydzień” (kilka wypadających pod rząd świąt państwowych w okresie od końca kwietnia do początku maja) to cztery święta:

29 kwietnia – Dzień Showa (Showa no Hi) – urodziny poprzednio panującego cesarza Hirohito, który panował 62 lata (1926-1989) i otrzymał pośmiertnie imię Showa. Dlatego też okres ten nazwany został epoką Showa (oświecony pokój). Cesarz jest postacią kontrowersyjną, bowiem władał Japonią w czasie, gdy przystąpiła ona do wojny. Jednak, po klęsce cesarz Hirohito przyczynił się znacznie do odbudowy kraju i sformułowania w 1947 nowej konstytucji, której święto Japończycy obchodzą tego samego dnia, co my, czyli 3 maja…

(Fot. Jose Fernando / Flickr)

3 maja – Dzień Konstytucji (Kenpo Kinenbi) – rocznica uchwalenia powojennej konstytucji w 1947 roku. W odróżnieniu od Polaków, Japończycy świętują nie pierwszą uchwaloną konstytucję ale powojenną konstytucję, która ma dla nich ogromne znaczenie, gdyż zmieniła ona status cesarza (boski wizerunek cesarza został zastąpiony mianem symbolu narodowego) oraz wprowadziła zapis o niestosowaniu przez Japonię broni w konfliktach międzynarodowych. Święto Konstytucji to dzień wolnego wstępu do budynku Parlamentu, uznanego w konstytucji za najwyższy organ władzy państwowej. Tego dnia Japończycy rozmyślają o demokracji.

Cesarza Hirohito
Cesarza Hirohito (Showa)

4 maja – Dzień Zieleni (Midori no Hi) – święto na cześć cesarza Showa, który był wielkim miłośnikiem natury. Promował badania w dziedzinie biologii, a w szczególności biologii morskiej. Napisał kilka książek. Po jego śmierci w dowód uznania dla zaangażowania w ekologię i propagowanie wiedzy na temat środowiska naturalnego ustanowiono dzień jego urodzin świętem łączności człowieka z naturą i wdzięczności za błogosławieństwa. W 2007 r. przeniesiono obchody Dnia Zieleni na 4 maja. W tradycji sintoistycznej kontakt z naturą zapewnia kontakt z bogami, dlatego relacja człowieka z naturą powinna być pełna harmonii. W czasie obchodów Dnia Zieleni Japończycy spędzają czas na świeżym powietrzu. Parki i ogrody Tokio oraz innych miast są pełne ludzi, którzy bawią się na festynach i sadzą drzewa.

5 maja – Dzień Dziecka (Kodomo no Hi) a właściwie Święto Chłopców (Tango no Sekku)po święcie dziewczynek Hinamatsuri obchodzonym 3 marca, również chłopcy mają swój dzień, w którym rodzice odprawiają rytuały mające zapewnić ich dzieciom pomyślność. Rodzice wraz z dziećmi wieszają na długich masztach całe rodziny karpi: na samym szczycie proporzec fukinagashi, potem karpia – tatę (magoi), mamę (higoi) oraz małe karpie, przy czym liczba ich uzależniona jest od ilości dzieci w danym domu. Razem z długimi, czerwonymi i białymi wstążkami, symbolizującymi kaskadę wody oraz ze złoconymi wiatraczkami, są przyczepiane linką do bambusowej tyczki i mocowane wysoko na masztach, balkonach lub dachach domów, gdzie napełniają się wiatrem i powiewają, zdając się pływać w powietrzu ponad szczytami domów. W Japonii wierzono, że karpie po przepłynięciu pod prąd trudnego odcinka rwącej rzeki Huanh He, zmieniają się w smoki, w silne zwierzęta obdarzone nadzwyczajną dobrocią i wiarą. Dlatego rodzice wieszając karpie składają równocześnie życzenia pomyślności swoim dzieciom. Tak jak karpie, pragną, aby ich dzieci posiadały siłę woli, aby w równie skuteczny sposób stawiały czoła przeciwnościom losu, aby były tak dobre i śmiałe jak karpie koi-nobori. Tradycyjną potrawą podawaną w Dniu Dziecka są ciastka ryżowe owinięte w dębowy liść zwane – kashiwamochi oraz ciastka ryżowe owinięte w liście bambusa – chimaki.

Dzień Dziecka - Kodomo no Hi, a właściwie Święto Chłopców - Tango no Sekku (Fot. Guilhem Vellut / Flickr)
(Fot. Guilhem Vellut / Flickr)

Niewątpliwą atrakcją „Złotego tygodnia” jest odbywający się w Meiji jingu od 29 kwietnia do 3 maja wiosenny festiwal Haru no taisai, podczas którego cesarz uczestniczy w ważnych religijnych ceremoniach. Odbywają się wówczas ceremonialne tańce kagura w wykonaniu świątynnych kapłanek. To wspaniała okazja, by posłuchać tradycyjnej muzyki dworskiej bugaku i obejrzeć tradycyjne przedstawienia oraz kyōgen.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *