Historia Ruby Bridges – pierwszej afroamerykańskiej uczennicy


Ruby Bridges

Sześcioletnią czarnoskórą Ruby Bridges pierwszego dnia do szkoły odwieźli uzbrojeni policjanci… Ruby była pierwszym czarnym dzieckiem, które zaczęło uczęszczać do szkoły dla białych na południu Stanów Zjednoczonych, w Nowym Orleanie.

Organizacja emancypacyjna „National Association for the Advancement of Colored People”, przekonała rodziców Ruby do aktywnego uczestnictwa w próbie integracji rasowej amerykańskiego systemu szkolnictwa, której towarzyszyły jednak nieustanne protesty rodziców białych uczniów. Zabierali oni swoje dzieci z lekcji, a samą Ruby niejednokrotnie znieważano, straszono czarną lalką w trumnie i grożono otruciem. Dla własnego bezpieczeństwa Ruby musiała drugie śniadanie jeść pod nadzorem policji i tylko kanapki przyniesione z domu. Za uczestnictwo w inicjatywie NAACP zapłaciła cała rodzina – ojciec i dziadkowie stracili pracę.

Powiedzieli nam, że gdy wysiądziemy z samochodu, dwóch będzie szło przede mną i mamą, a dwóch za nami, żeby chronić nas z obu stron – wspomina Bridges. – Ludzie krzyczeli i wygrażali nam pięściami. Nie zaczęłam lekcji tego dnia. Gdy następnego dnia znów przyszłam do szkoły, biała miła nauczycielka zaprowadziła mnie do pustej klasy i poprosiła, żebym wybrała sobie ławkę.

Tylko jedna nauczycielka zgodziła się uczyć Ruby, była nią Barbara Henry, odmówiła ona opuszczenia swojej pracy dydaktycznej, gdy rodzice, uczniowie i nauczyciele postanowili opuścić szkołę.

Historia Ruby Bridges trafiła na ekrany („Ruby Bridges”, reż. Euzhan Palcy, 1998), a także stała się kanwą licznych książek (najbardziej znana „The Story Of Ruby Bridges” Roberta Coles’a). Sama Ruby spisała swoje wspomnienia w autobiografii pt. „Ruby Bridges Goes to School: My True Story”. Walka Bridges o prawo do nauki w szkole powszechnej stała się również inspiracją dla malarza Normana Rockwella – twórcy obrazu wiszącego w gabinecie prezydenta Baracka Obamy. Natomiast grafika Glenn McCoy, na której Elisabeth (Betsy) DeVos (minister edukacji w rządzie Donalda Trumpa) została porównana do Ruby Bridges sprowadziła na nią falę krytyki i oburzenia.

Ruby Bridges

Nominacja Betsy DeVos była jedną z najbardziej kontrowersyjnych decyzji prezydenta Donalda Trumpa w formowaniu jego gabinetu. Multimilionerka ze stanu Michigan jest pierwszą szefową amerykańskiego resortu szkolnictwa, która zakończyła studia tylko na poziomie bakałarza (B.A.), a nie magistra (M.A.).

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *