Holi. Hinduskie święto kolorów


Holi. Hinduskie święto kolorów (Fot. Steven Gerner / Flickr)

Holi obchodzone jest w całych Indiach między styczniem a marcem. Chociaż wyrosło z tradycji hinduistycznej, jest też obchodzone przez inne społeczności… w Nepalu i innych regionach świata o dużej populacji Hindusów lub osób pochodzenia indyjskiego. Festiwal, w ostatnich czasach, rozprzestrzenił się w różnych częściach Europy i Ameryki Północnej, jako święto miłości i kolorów wiosny. Ale symbolizuje też triumf dobra nad złem.

W powietrzu unoszą się chmury żółtego, czerwonego i zielonego pyłu, który tradycyjnie był wytwarzany z roślin kwitnących na wiosnę a współcześnie wytwarza się go przemysłowo. Z okien i dachów leje się woda. Chłopcy gonią dziewczyny, by wysmarować im twarze farbą. W Ahmedabadzie tradycją już jest ustawianie żywych piramid. Młodzi próbują w ten sposób zdobyć dzban z lassi, napojem przyrządzonym z jogurtu, zawieszony wysoko nad głowami tłumu. Aby utrudnić zadanie, dziewczyny obrzucają chłopców kolorami. Podczas Holi kobiety nie są raczej bezpieczne na ulicach, gdyż pije się wtedy alkohol (mimo prohibicji) i bhang – mleczny napój z marihuaną lub haszyszem.

W Ahmedabadzie farbami w proszku obrzucają się muzułmanie i hindusi. W pogromach z 2002 roku w Gudźaracie w zachodnich Indiach zginęło według różnych szacunków między tysiącem a dwoma tysiącami muzułmanów. Masakra miała być odpowiedzią na spalenie wagonu z 59 hinduskimi pielgrzymami.Tyle złego stało się między hindusami i muzułmanami w przeszłości, że teraz nikt nie zważa na to, że obchodzenie święta Holi jest dla muzułmanów haram (zakazane).

Na północy Indii, obchody święta holi upamiętniają bohaterstwo Kryszny. Odniósł on zwycięstwo nad Putaną, żeńskim asurą. Według innych mitów, holi to rocznica śmierci w płomieniach stosu ogniowego Holiki. To dlatego w nocy przed Holi rozpalane są ogniska, w których palona jest Holika, siostra demona Prahlada, wyznawcy Wisznu. Według legendy Holika próbowała spalić Prahlada, ale plan się nie udał i Holika sama zginęła w płomieniach, a Prahlad przeżył. Z kolei wyznawcy Kriszny wierzą, że bóg o ciemnoniebieskiej twarzy wysmarował kolorami ukochaną Radhę, gdyż obawiał się, czy pasterka o jasnej karnacji Go pokocha.

Na południu Indii Holi patronuje Kama. Tradycja głosi, że tego dnia Kama został spopielony poprzez siddhi z Adźńa ćakry medytującego na himalajskiej górze Kajlas boga, patrona joginów, Śiwy. Aby przypomnieć ból i smutek bogini Ratri po utracie męża, kobiety w niektórych rejonach śpiewają pieśni pogrzebowe. Podczas holi popularne są również ofiary z drzewa Aśoki o czerwonych kwiatach, symbolizujących boga Kamę i miłość fizyczną. Hinduizm ludowy wyróżnia podczas obchodów holi zwyczaj śpiewania piosenek o erotycznych treściach.

 

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *