Ho’oponopono. Hawajski rytuał samouzdrawiania


Hawaje, aloha, Ho'oponopono

Hawajska technika Ho’oponopono zakłada, że każdy twój problem rodzi się z twoich myśli. Wszechświat urzeczywistnia jedynie to wszystko, na czym się koncentrujesz. Pozytywna myśl przynosi ci korzyści, a negatywna pogarsza twoją sytuację. Dlatego pozytywne myślenie w Ho’oponopono to podstawa.

Przez twoją głowę galopuje codziennie blisko 60 tys. myśli. 72 proc. z nich jest bez znaczenia, 25 proc. to myśli destrukcyjne, a zaledwie 3 proc. to pozytywne koncepcje. A to z kolei oznacza, że tysiące razy dziennie szkodzisz sam sobie swoimi myślami.

Gdy zaakceptujemy, że jesteśmy całkowitą sumą wszystkich minionych myśli, uczuć, słów czynów, że nasze obecne życie i podejmowanie decyzji zabarwione jest pamięcią z przeszłości, zaczynamy dostrzegać, jak proces ho’oponopono może zmienić całe nasze życie, rodzinę oraz społeczeństwo. (Morrnah Nalamaku Simeona)

Ho’oponopono to „przywrócenie sprawom właściwego biegu”, powrót do harmonii, znalezienie złotego środka, doświadczenie siebie samego, zjednoczenie rodziny czy życie w zgodzie z naturą. Ho’o dosłownie oznacza „działanie, nadawanie sprawom biegu, przyczynianie się do czegoś i rozpoczęcie działania. Pono znaczy „właściwie, prosto, giętko i elastycznie”. Ho’opono to „właściwe działanie”. Występuje w czterech odmianach: szamańskiej, tradycyjnej, nowoczesnej i uproszczonej.

Tradycyjne Hoʻoponopono jest rdzenną polinezyjską praktyką, która wiązała się z przekonaniem, że chorobę powoduje złamanie kapu, czyli praw duchowych, i że choroby nie można wyleczyć, dopóki cierpiący nie odpokutuje za to przekroczenie. Pomagał mu w tym modlący się kapłan (kahuna pule) lub kapłan uzdrawiający (kahuna lapaʻau). Jeśli którekolwiek z dzieci w rodzinie zachorowało, pytano ich rodziców: „Co zrobiliście złego?”. Wierzono, że uzdrowienie może nastąpić tylko po całkowitym przebaczeniu całej rodziny. O przebaczenie błagano zarówno bogów, jak i osoby, z którymi toczył się spór. Praktyka ta zwykle przybierała formę spotkań członków wielopokoleniowej rodziny w celu „naprawienia” zerwanych relacji rodzinnych i zazwyczaj przebiegała ona w czterech etapach:

 1. modlitwa i osiągnięcie stanu wyciszenia – pule
 2. zidentyfikowanie i akceptacja problemu – mahiki
 3. wzajemne przebaczenie – mihi
 4. uwolnienie od problemu – kala

Podobne praktyki były stosowane na wyspach całego południowego Pacyfiku, wliczając Samoa, Tahiti i Nową Zelandię. W 1976 r. Morrnah Nalamaku Simeona, słynna hawajska kahunka, zaadaptowała proces ho’oponopono do czasów współczesnych. Ho’oponopono Morrnah Simeony, wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest i nie ma nic wspólnego z mantrą “kocham cię, wybacz mi…”, która powstała zaledwie kilka lat temu. Nie jest także ezoterycznym zaklęciem, ani częścią ruchu New Age. Jest to kompleksowa metoda integracji wewnętrznej, która pozwala samodzielnie (bez pomocy terapeuty), odnaleźć swoją tożsamość, wziąć odpowiedzialność za siebie i uwolnić się od wpływu mentorów i tzw. guru, aby osiągnąć wolność emocjonalną oraz spójność myśli, emocji i zacząć podążać za inspiracją, zamiast uporczywego kreowania intencji na poziomie umysłu i uzależnień. Obejmuje również pracę z umysłem, głęboką pracę z podświadomością oraz ćwiczenia fizyczne. Ho’oponopono jest prostym procesem rozwiązywania problemów oraz wszelkiego rodzaju konfliktów międzyludzkich, opartym na wybaczaniu.

Siedem zasad huny:

 1. IKE – Świat jest taki, jak o nim myślisz.
 2. KALA – Nie ma żadnych ograniczeń, wszystko jest możliwe.
 3. MAKIA – Energia płynie tam, gdzie skupia się twoja uwaga.
 4. MANAWA – Teraz jest moment mocy.
 5. ALOHA – Kochać to być szczęśliwym.
 6. MANA – Cała moc pochodzi z wnętrza.
 7. PONO – Skuteczność jest miarą prawdy.

Oto cztery kroki Ho’oponopono, dzięki którym na zawsze wyrwiesz się z zaklętego kręgu negatywnych myśli oraz zagoisz rany z przeszłości, które działają destrukcyjnie na Twoje życie. Osiągniesz równowagę pomiędzy braniem i dawaniem. Łatwiej Ci będzie wybaczyć innym, a także sobie. Osiągniesz również samouzdrowienie, szczęście i wewnętrzny spokój.

 1. Pokuta – PRZEPRASZAM
  Zrozum, że to ty stwarzasz swój własny świat i weź za niego odpowiedzialność. Aby to sobie uświadomić, skoncentruj się najpierw na rzeczach bardziej oczywistych np. że sam się przyczyniłeś do swojej nadwagi i nałogu. Dopiero później przejdź do tych mniej oczywistych jak np. problemy zdrowotne, emocjonalne itp. Powiedz: Zdaję sobie sprawę, że jestem odpowiedzialny za (problem) w moim życiu i czuję skruchę, że coś w mojej świadomości to spowodowało. Przeproś.
 2. Poproś o przebaczenie – PROSZĘ
  Nie martw się o to, kogo prosisz o wybaczenie. Po prostu powiedz: PROSZĘ, WYBACZ MI.
 3. Wdzięczność – DZIĘKUJĘ
  Tutaj również nie ma znaczenia, komu i za co dziękujemy. Możesz dziękować Bogu lub wszechświatowi…
 4. Miłość – KOCHAM CIĘ
  Powiedz, KOCHAM CIĘ Bogu, ludziom, zwierzętom, drzewom, chmurom, wodzie… Poczuj to.

Ho’oponopono można stosować niezależnie od wyznawanego światopoglądu i religii.

Zobacz także: Ostatnia berberyjska czarownica

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *