Jak Eskimosi ogrzewają swoje dzieci. Rodzicielskie przygody z całego świata


Jak Eskimosi ogrzewają swoje dzieci. Rodzicielskie przygody z całego świata

Książka „Jak Eskimosi ogrzewają swoje dzieci” jest jedną z najlepiej ocenionych w tematyce macierzyńskiej. Bo macierzyństwo to temat niezwykle szeroki. Co więcej, okazuje się, że w każdym punkcie na kuli ziemskiej, metody wychowawcze mogą się od siebie diametralnie różnić i to, co dla nas jest powszechne może wydawać się nie do pomyślenia kilka tysięcy kilometrów dalej. Co sprawia, że wychowujemy dzieci opierając się o określone metody i co stanie się, gdy nagle postaramy się skorzystać z innych, zaczerpniętych z obcej kultury?

Młoda matka, Mei-Ling Hopgood przenosi się ze znanego sobie otoczenia w Michigan do tłocznego Buenos Aires i przeżywa szok związany z tym, jak wychowuje się tam dzieci. Jest zaszokowana tym, że argentyńscy rodzice pozwalają swoim dzieciom brykać do późna w nocy. Czy rzeczywiście jest to korzystne dla rozwoju dziecka i życia całego społeczeństwa? Wnikliwie obserwowała rodziców z wielu krajów, rozmawiała z antropologami, nauczycielami i specjalistami od opieki nad dziećmi i odkryła niezmierzone pokłady pomysłów na rodzicielstwo. Kierując się matczyną troską, rodzicielską potrzebą dokonywania jedynie słusznych wyborów, a także typowo dziennikarską dociekliwością, rozpoczyna podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania nurtujące rodziców na całym świecie:

  • o której dziecko ma iść spać?
  • kiedy może zacząć korzystać z nocnika?
  • co dawać mu do jedzenia?
  • kiedy zacząć uczyć je alfabetu?

Dochodzi także do zdumiewających wniosków, gdy próbuje przetestować rozwiązania na swojej córce, Sofii.

Chińczycy przodują we wczesnym treningu nocnikowym – ich maluchy pozbywają się pieluch w wieku sześciu miesięcy. Kenijki noszą dzieci w kolorowych chustach – to nie tylko część ich dziedzictwa kulturowego, ale i konieczność w kraju, w którym równe chodniki są rzadkością. Francuzi są mistrzami w wychowywaniu dzieci na wyrafinowanych smakoszy.

Mei-Ling Hopgood to pisarka i dziennikarka, która jako freelancer współpracuje m.in. z National Geographic Traveler. Tworzy artykuły na temat macierzyństwa, podróży i kultury innych krajów. Pracowała także jako reporter, a za swoje dokonania dziennikarskie została kilkukrotnie nagrodzona wyróżnieniami oraz tytułami cenionymi w świecie pisarstwa.

[buybox-widget category=”book” ean=”9788365087775″]

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *