Jane Bowles i jej marokańska miłość w czasach bohemy


Jane Bowles i Cherifa, 1967, Tanger (Fot. Terence Spencer for Life Magazine)

Jane Bowles – amerykańska dramatopisarka i powieściopisarka, pomimo związku z pisarzem Paulem Bowles’em, znana była ze swoich skłonności lesbijskich. W cieszącym się najgorszą sławą marokańskim Tangerze wplątała się w dość egzotyczny romans…

Bowles urodziła się jako jedynaczka w żydowskiej rodzinie w 1917 roku w Nowym Jorku jako Jane Auer. Dzieciństwo spędziła na Long Island. Jako nastolatka uczęszczała do szkoły z internatem w Szwajcarii, gdzie zabrała ją na leczenie matka, kiedy u młodej Jane wykryto gruźlicę kolana. Potem wróciła do Nowego Jorku, gdzie zaczęła obracać się w towarzystwie bohemy Greenwich Village i eksperymentować ze swoją tożsamością płciową. Odkryła w sobie skłonności lesbijskie. Zawsze lubiła prowokować i otwarcie mówiła o swojej orientacji seksualnej.

Mimo to, w 1938 roku poślubiła pisarza i kompozytora Paula Bowles’a (autora m.in. powieści „Pod osłoną nieba” sfilmowanej przez Bernardo Bertolucciego; również geja!). Pięć lat później opublikowała swoją pierwszą i jedyną powieść „Dwie poważne damy”. Jane i Paul prowadzili bardzo bujne życie towarzyskie. Szybko stali się sławni w środowisku amerykańskiej bohemy.

Bowlesowie mieszkali w Nowym Jorku do 1947 roku. Potem Paul przeprowadził się do Tangeru w Maroku, a Jane dołączyła do niego rok później. Na początku XX wieku Tanger odwiedzało wielu pisarzy i malarzy z Europy i Stanów Zjednoczonych. Niektórzy zabawili tam nieco dłużej. Wabiła ich tutaj ekscytująca atmosfera wolności, wisząca w powietrzu przygoda, zła reputacja miasta jako siedliska podejrzanych szpiegów, handlarzy narkotyków i dziwek. To tutaj właśnie Jane nawiązała intensywny, burzliwy i trudny romans z Marokanką o imieniu Cherifa, która uważana była za czarownicę. Jak tylko o tym przeczytałam, chciałam zobaczyć twarz tej tajemniczej Cherify. Zaczęłam szukać ich wspólnych zdjęć i… trochę mnie zatkało. Efekt poszukiwań powyżej. Sami przyznacie, że wyjątkowo ekscentryczna to była para.

W 1957 roku czterdziestoletnia i uzależniona od alkoholu Bowles dostała udaru, który spowodował afazję i częściową utratę wzroku. Stan jej zdrowia stopniowo się pogarszał pomimo wielokrotnie podejmowanej terapii w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. Zmarła w klinice w hiszpańskiej Maladze w 1973 roku. Tam też została pochowana.

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *