Kierpcasy i kierpturny. Czyli kierpce na obcasach i na koturnach


Kierpce na obcasach (Fot. Olga Szynkarczuk)

Dziś moda inspirowana Podhalem – kierpce na obcasach, czyli kierpcasy. Szalone? Śmiałe? Odważne? Młodzi projektanci coraz chętniej przemycają w swoich projektach akcenty z polskiej sztuki ludowej.

Po raz pierwszy kierpce na obcasie zaprezentował w 2001 roku Arkadius na pokazie pt. „Paulina”. Na jego zlecenie wykonał je znany projektant Jimmy Choo. Polska projektantka Olga Szynkarczuk zaadoptowała je na nasz krajowy grunt. Przy współpracy z podhalańskimi góralami stworzyła nowy, bardziej funkcjonalny model kierpcasa. Przekonać górali, że taki but ma sens, nie było łatwo. – Ale jak już zrobili pierwszego kierpcasa to nagle okazało się, że i dla teściowej by się przydały – mówiła artystka w wywiadach. Do swojej oferty kierpce na obcasach wprowadziła również Aneta Larysa Knap, założycielka marki Folk Design.

Ja jednak lubię wyraziste rzeczy. Jeśli obcas to wysoki, a nie jakiś skromny półobcasik. Dlatego wersja Arkadiusa wciąż wydaje mi się niedościgniona, choć nie wyobrażam sobie, że mogłabym w tym chodzić. Haluksy murowane, a rzemyk oplatający łydkę dobrze prezentuje się tylko na zdjęciach. W rzeczywistości albo jest zbyt luźny i opada, albo zbyt ciasny i opina łydkę jak sznurek baleron. Dlatego wersje naszych polskich projektantek bardziej polecam… jeśli zależy Wam na butach do chodzenia. Dla tych, co podobnie jak ja, mają problem z utrzymaniem pionu na obcasach, powstała już wersja na koturnach.

(mm)

Tagi: , , , , ,

2 Replies to “Kierpcasy i kierpturny. Czyli kierpce na obcasach i na koturnach”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *