Kościół kobiet. Wstęp do teologii feministycznej


Kościół kobiet

Czy potrzebna jest rewolucja feministyczna w kościelnych strukturach? Katolickie feministki wypowiadające się o etyce seksualnej i antykoncepcji? Charyzmatyczne kobiety obecne w służbie liturgicznej? Feministyczne czytanie Biblii? Kobiety uprawiające poważną teologię? Walka o równouprawnienie w kościele? Dla kogo i dlaczego problematyczne jest kapłaństwo kobiet?

Kościół nie musi być rodzaju męskiego – przekonuje Zuzanna Radzik w swojej książce „Kościół kobiet”. I przytacza historie katolickich aktywistek oraz sióstr zakonnych – feministek i teolożek zajmujących wysokie stanowiska na uniwersytetach. Autorka udowadnia, że inne spojrzenie na Kościół jest nie tylko możliwe, ale i konieczne. A jakakolwiek zmiana musi dokonać się przy ich udziale – kobiet zaangażowanych w życie Kościoła.

Jestem katolicką teolożką. (…) Patrzę na Kościół, jego tradycję, teksty, wiarę i strukturę jako kobieta. I czuję się z tym wszystkim różnie. Wiem, że nie tylko ja. Wielu współczesnym kobietom obraz Kościoła zaciemnia się tak, że trudno im dostrzec w nim jakikolwiek sens; drażni je tak bardzo, że nie mogą wytrzymać. Mnie też drażni – czytamy we wstępie.

Kościół kobiet to pasjonująca podróż po istniejących na świecie praktykach, które pokazują, że udział kobiet w kościele jest o wiele szerszy i głębszy niż mogłoby się nam, Polkom i Polakom, wydawać.

Co więcej, to nie jest głos krytyki spoza Kościoła. Ten głos pochodzi od kobiety, która w tym Kościele jest. Jednak da się pisać o Kościele krytycznie i jednocześnie ze spokojem, przywiązaniem i szacunkiem. Jednak można być w Kościele i jednocześnie wyrażać swoją troskę o jego dalszy kształt. Gorąco polecamy.

[buybox-widget category=”book” ean=”9788364682162″]

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *