Kubuś Puchatek jest kobietą


Christopher Robin Milne i Winnie the Pooh
Christopher Robin Milne i Winnie the Pooh

Wielu pseudo-znawców „Kubusia Puchatka” i „Chatki Puchatka” ulega pokusie opatrzenia tych bajeczek własnym komentarzem. Czasami jednak trochę ich ponosi. Doszukują się na kartach opowiastek Milnego odbicia problemów małżeńskich pisarza i jego mizoginicznych zapatrywań… bo w całym Stumilowym Lesie nie ma żadnej kobiety (nie licząc oczywiście Mamy Kangurzycy i Sowy Przemądrzałej), bo nie ma żadnej wzmianki o mamie Krzysia… Nie dajmy się zwariować!

Najwyraźniej autorom tych rewolucyjnych odkryć umknął gdzieś mały, aczkolwiek bardzo istotny fakt – Kubuś Puchatek jest kobietą! Polska wersja językowa, stworzona przez Irenę Tuwim, nie do końca wiernie oddała myśl samego autora. W oryginalnej, angielskojęzycznej wersji, Krzyś miał przyjaciółkę nie przyjaciela – Winnie the Pooh.

Niedźwiedzica Winnipeg
Niedźwiedzica Winnipeg

Imię Winnie wzięło się od imienia niedźwiedzicy Winnipeg, żywej maskotki kanadyjskiego wojska z Korpusu Weterynaryjnego Kanady. Porucznik Harry Colebourn kupił małego i osieroconego przez matkę niedźwiadka na peronie stacji kolejowej White River w Ontario (gdzie znajduje się dzisiaj pomnik zwierzęcia) od pewnego trapera za 20 dolarów. Dał misiowi imię od swego rodzinnego miasta i zabrał z wojskiem w dalszą drogę. W październiku 1914 r. przewieziono Winnipeg do Wielkiej Brytanii, gdzie aż do śmierci w 1934 roku żyła w londyńskim zoo.

Christopher Robin Milne i niedźwiedzica Winnipeg
Christopher Robin Milne i niedźwiedzica Winnipeg

Krzyś po raz pierwszy odwiedził z ojcem londyński ogród zoologiczny gdy miał cztery lata. Jak łatwo odgadnąć, szczególnie spodobał mu się właśnie niedźwiadek Winnipeg. Wszak jednego misia już wcześniej pokochał bez pamięci…

Prototypem Puchatka był bowiem pluszowy miś, którego Milne kupił swojemu synkowi na jego pierwsze urodziny w 1921 roku (według innej wersji miś miał być prezentem nie od ojca, lecz od mamy). Maskotka firmy Alfa Farnell została kupiona w sklepie Harrodsa w Londynie.

Krzyś miał również inne pluszowe zabawki, które wszyscy doskonale znamy dzięki książkom jego taty – małą pluszową świnkę (książkowy Prosiaczek) i osiołka (Kłapouchy), jak również Tygrysa i Królika.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *