Kuchnia ajurwedyjska. Migdały z miodem i imbirem

Ajurweda to system medycyny indyjskiej rozwinięty w starożytności. Termin ajurweda jest złożeniem słów ajuh (życie) oraz weda (wiedza o życiu). Ajurweda zajmuje się zdrowiem fizycznym, psychicznym i duchowym. Jako koncepcja zdrowia i terapii jest uznawana od 1979 przez Światową Organizację Zdrowia.
Według ajurwedy wszystko składa się z pięciu żywiołów: eter, powietrze, ogień, woda i ziemia. Istoty żyjące posiadają jeszcze jeden element: jest to siła życiowa, podstawowa energia odpowiadająca za fizyczne, umysłowe i duchowe zdrowie i siłę (prana). Prana w sanskrycie oznacza „oddech”, który przepływa przez kanały subtelne zwane nadi. Energia ta podtrzymuje życie w ciele i umyśle. Ciało powstaje z pięciu żywiołów, a u podstaw jego rozwoju leżą trzy bioenergie: wata (na którą składają się wiatr i eter), pitta (ogień), kapha (ziemia i woda). Bioenergia wata związana jest z ruchem, bioenergia pitta to metaboliczna siła oddziaływania, zaś bioenergia kapha to regenerująca i podtrzymująca siła. Agni to ogień trawienny. To właśnie agni pozwala dobrze trawić pokarm i sprawia, że wszystkie składniki odżywcze docierają do tkanek. To dzięki agni umysł ma moc, aby za pomocą inteligencji i dyscypliny osiągnąć wewnętrzne piękno. To także agni oczyszcza ciało z toksyn i produktów przemiany materii.
Dziś przedstawiamy Wam pyszną i zdrową przekąskę, którą kuchnia ajurwedyjska zna od tysięcy lat. Wyjątkowo łatwa w przygotowaniu. Wzmacnia i poprawia nastrój. Migdały są cenny źródłem magnezu, który świetnie wpływa na cały organizm, a zwłaszcza na układ nerwowy. W tej wersji są tak smaczne, że trudno przestać je jeść. Zapakowane w ładne słoiczki będą świetnym prezentem dla znajomych i przyjaciół!
Potrzebujecie:
- 100g migdałów – w skórkach albo bez,
- ok 4cm świeżego korzenia imbiru startego na tarce,
- 2 łyżki masła klarowanego,
- 2 łyżki jasnego miodu płynnego – lipowy, akacjowy lub wielokwiatowy (chociaż ja najbardziej lubię właśnie z miodem ciemnym gryczanym).
Na patelni rozpuśćcie masło klarowane, dodajcie migdały i imbir. Migdały najlepiej jednak sparzyć i obrać ze skórki (chyba, że tak jak ja zdecydujecie się na użycie miodu ciemnego gryczanego; wówczas odrobina goryczy ze skórki idealnie skomponuje się z miodem). Podsmażcie na średnim ogniu często mieszając, aż migdały zaczną się rumienić. Gdy będą lekko przysmażone dodajcie miód. Całość dokładnie wymieszajcie, by migdały zostały pokryte miodowo- imbirową miksturą.
Smacznego!
Tagi: Indie, kuchnia ajurwedyjska, kuchnia indyjska, przepisy kulinarne