Lyme Regis. Na tropie dinozaurów i klifów…


Lyme Regis (Fot. Marta Marakchi © All rights reserved)
Lyme Regis (Fot. Marta Marakchi © All rights reserved)
Lyme Regis (Fot. Marta Marakchi © All rights reserved)

Z Londynu do Szkocji przez Lyme Regis? Nie po drodze? Ależ oczywiście że po drodze! Brytyjskie wiatry trochę nami targają, za nic sobie mając nasze wcześniej ustalone plany. Tym sposobem zahaczyliśmy o południowy kraniec Wielkiej Brytanii. Aż tutaj nas przywiało (dosłownie, bo wieje tu tak, że aż w nawias to zdanie biorę, żeby mi głowy nie urwało)…

Przywiał nas tutaj przypadek. Kocham przypadki! Szczególnie takie! Cudowne klify, plany filmowe, zatoki rodem z Karaibów, ukryte skarby, wykopaliska archeologiczne sprzed milionów lat, ślady dinozaurów… Oto Jurassic Coast na angielskim wybrzeżu kanału La Manche. Łączna długość linii Wybrzeża Jurajskiego, które rozciąga się od hrabstwa Devon aż do Dorset to 153 km (hopsa, będzie gdzie łazikować!). Ten cud natury został w 2001 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO (pod nazwą Dorset i wschodnie wybrzeże Devon / Dorset and East Devon Coast). Wybrzeże Jurajskie to przepiękne klify z okresów triasu, jury i kredy ery mezozoicznej (sprzed 180 milionów lat), unikalne utwory geologiczne i różnorodne formy krajobrazowcze – np. naturalny łuk przy Durdle Door, utwory z piaskowca, m.in. Lulworth Cove oraz wyspa Portland.

Lyme Regis (Fot. Marta Marakchi © All rights reserved)
Lyme Regis (Fot. Marta Marakchi © All rights reserved)

Nas rzuciło do Lyme Regis. Ale – mam nadzieję – to dopiero początek naszej przygody z dinozaurami. Mary Anning, która badała skamieliny wokół Lyme Regis, odkryła tutaj na początku XIX w. pierwszą kompletną skamielinę ichtiozaura. Malownicze krajobrazy Cobb zostały wykorzystane w filmie French Lieutenant’s Woman (Kochanica Francuza) – główna bohaterka (Meryl Streep) w czarnej pelerynie przechadza się podczas sztormu po falochronie. Targana wiatrem peleryna i burzowa pogoda podkreślają cały tragizm życia porzuconej przez kochanka (francuskiego oficera) i wyklętej w wiktoriańskim towarzystwie kobiety.

W Lyme Regis podobno mieszka wokalista Deep Purple – Ian Gillan, ale nie spotkałam go tutaj… jeszcze 😉

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *