Maqluba. Przysmak kuchni jordańskiej

Maqluba (maklouba, makluba) to danie kuchni Bliskiego Wschodu oparte na ryżu, mięsie i i dowolnej mieszance warzyw. Potrawę gotuje się w garnku, a następnie podaje na talerzu wyłożone jak babka z foremki – „do góry nogami”. Nazwa przysmaku pochodzi z języka arabskiego, w którym maklube znaczy właśnie „do góry nogami”.
Potrzebujesz:
- duży bakłażan,
- 1/2 kalafiora (względnie 1 mały kalafiorek),
- 2 średnie marchewki,
- cebula,
- filiżanka ryżu basmati,
- 30 dkg gotowanej miękkiej wołowiny lub kurczaka
- bulion wołowy lub wołowo-drobiowy,
- olej,
- do przyprawienia: sól, 2 łyżki czarnego pieprzu, 2 łyżki papryki chilli, 2 łyżki kuminu, łyżka kolendry, łyżka goździków, łyżka gałki muszkatołowej, łyżka cynamonu,
- do przybrania: kilka łyżek orzechów pinii i nerkowców, natka pietruszki.
Jest wiele wariacji tej potrawy. Równie dobrze możecie dodać pokrojone w plastry ziemniaki, pomidory, mrożoną marchewką z groszkiem, kukurydzę z puszki… pełna dowolność (byle smaki dobrze się komponowały).
Składniki skompletowane? No to do dzieła!
Ryż namaczamy w ciepłej wodzie (około pół godziny). Odsączamy na sitku. Bakłażana kroimy wzdłuż na plastry grubości 0,5 cm i solimy by puścił sok. Po upływie 20 minut przepłukujemy na sicie pod bieżącą wodą (by pozbyć się soli i goryczy). Osuszamy bakłażana ręcznikiem papierowym i podsmażamy go na patelni, aż stanie się rumiany.
Dalej kroimy resztę warzyw – marchewkę w plasterki, cebulę w kostkę, kalafiora w różyczki… Garnek smarujemy olejem i wykładamy plastrami bakłażana (również boki). Nasypujemy cienką warstwę ryżu, szczyptę soli i 1/3 przygotowanej mieszanki przypraw.
Nakładamy kolejną warstwę – tym razem z wołowiny pokrojonej w niewielką kostkę. Na to kładziemy cebulę, marchewkę, kalafior… i kolejną warstwę ryżu z przyprawami. Znów mięso i warzywa. I ostatnia warstwa ryżu i przypraw. Dodajemy bulion, ale tylko tyle, aby przykrył on ryż (NIE WIĘCEJ!).
Przykrywamy i gotujemy. Kiedy bulion zabulgoce, zmniejszamy ogień i na bardzo małym płomieniu podgotowujemy jeszcze przez około pół godziny. Jeśli rosół wygotuje się a ryż jeszcze będzie twardy przykrywamy potrawę folią aluminiową i czekamy aż dojdzie.
Kiedy danie jest gotowe, nakładamy na garnek duży talerz i całość odwracamy „do góry nogami”, tak by zawartość garnka znalazła się w nienaruszonej formie na talerzu. Posypujemy uprażonymi na patelni orzechami oraz świeżą natką pietruszki. Smacznego!
Tagi: gotowanie, Jordania, kuchnia, kuchnia bliskiego wschodu, przepisy kulinarne