Marokańska woda różana. Jakie ma właściwości i jak ją zrobić?

Woda różana to ulubiony kosmetyk Marokanek, a także Hiszpanek i Francuzek… popularny właściwie na całym Bliskim Wschodzie. Już Rzymianie stosowali wodę różaną w celach leczniczych, a Kleopatra dodawała ją do kąpieli. Woda różana z powodzeniem zastąpi tonik, mgiełkę do twarzy i włosów, czy płukankę. Przyda się jako dodatek do rozrabiania masek. Nadaje się do pielęgnacji każdej cery – naczynkowej, trądzikowej, z oznakami starzenia. Wygładza też włosy i dodaje im blasku.
Pielgrzymi, którzy w X w. powracali z Mekki, przywieźli do Maroka różę damasceńską (Rosa damascena). Rośliny uodporniły się na chłód oraz brak wody i do dziś są hodowane nieopodal Warzazatu, w miejscowości Kalaat M’Gouna – stolicy uprawy róż. Tam też co roku w maju odbywa się Święto Róż (po zbiorach). W Święcie Róż biorą udział wszyscy mieszkańcy doliny Wadi Dadis. Dziewczęta z Kalaat M’Gouna wplatają we włosy długie, wełniane nici i tańczą do taktu wybijanego na bendirze (rodzaj bębenka). Każdej wiosny zbiera się w tym regionie 3-4 tys. ton płatków, które przewozi się następnie do fabryki wody różanej w kasbie w Kalaat M’Gouna (otwarta dla zwiedzających w kwietniu i w maju). Część produkcji przeznaczona jest na użytek miejscowy, reszta zaś dla zagranicznych firm perfumeryjnych.
Woda różana to kosmetyk wielofunkcyjny. Jej właściwości szczególnie docenią posiadaczki suchej i wrażliwej skóry. Woda różana sprawdzi się również w przypadku cery trądzikowej. Zawiera cenne witaminy z grupy B oraz witaminę C, A i E, które działają na skórę regenerująco i odmładzająco. Posiada także bioflawonoidy, które mają właściwości antyoksydacyjne. Oczyszcza, reguluje ph skóry, poprawia jej napięcie, nawilża, usuwa przebarwienia i nadaje jej zdrowy koloryt. Warto stosować wodę różaną jako tonik do porannego i wieczornego oczyszczania cery oraz jako okład na zaczerwienione i zmęczone oczy. Użyta do płukania włosów, nada im miękkości i blasku, a także odżywi skórę głowy. Dzięki przyjemnemu zapachowi, woda różana działa również aromaterapeutycznie i antystresowo. Relaksacyjna kąpiel z jej dodatkiem ukoi skołatane nerwy.
Jak przygotować wodę różaną samemu w domu? Jak zrobić wodę różaną z suszonych płatków, a jak ze świeżych? Czy można zamiast płatków użyć olejku różanego? Oto cztery sprawdzone receptury na domową wodę różaną, a na koniec jeszcze jedna niespodzianka – przepis na różane kostki lodowe!
Tagi: arabskie kosmetyki, jak kobiety z różnych stron świata dbają o urodę, marokańskie kosmetyki, Maroko, Rytuały piękna i sekretne receptury z różnych stron świata