Marokańskie czytadła od berberyjskiej żony


Jane Johnson

Połykasz literę za literką i wcale się nie przejadasz! W księgarniach do nabycia Żona sułtana – kolejna marokańska powieść Jane Johnson (zawodowo – pisarki i wydawcy, prywatnie – berberyjskiej małżonki).

Wyobraź sobie kombinację egzotycznej arabskiej baśni z pasjonującą powieścią historyczną. Maroko, 1677 rok. Dwór okrutnego sułtana Mulaja Ismaila to miejsce, w którym bardzo łatwo stracić życie. Wie o tym doskonale niewolnik Nus-Nus, eunuch, skryba prowadzący sułtańską Księgę Łoża. Nieustannie lawiruje między porywczym sułtanem, pierwszą żoną mającą niebezpieczną skłonność do trucizn i czarnej magii oraz zepsutym, folgującym swoim zachciankom wielkim wezyrem. Jego niewesoła egzystencja staje się jeszcze trudniejsza, kiedy do haremu trafia Angielka porwana przez korsarzy. Nus-Nus beznadziejnie się w niej zakochuje. Ona zaś, urodziwszy sułtanowi syna, postanawia uciec…

Autorka, zręcznie łącząc postacie i wydarzenia historyczne z literacką fikcją, maluje niezwykle barwny obraz siedemnastowiecznego dworu muzułmańskiego władcy, z jego złożonymi relacjami i egzotycznymi obyczajami.

Świetnie napisana, romantyczna powieść przygodowa, która przypadnie do gustu miłośniczkom pisarstwa Kate Mosse i Philippy Gregory – „Daily Mail”

Jane Johnson dorastała w Kornwalii, ale obecnie dużo czasu spędza w Maroku, gdzie poznała swego berberyjskiego męża. Jane Johnson od wielu lat pracuje w branży wydawniczej, łącząc zawód wydawcy z pisaniem książek dla dzieci i dorosłych. Żona sułtana jest jej trzecią powieścią zainspirowaną kulturą i historią Maroka, poprzednie to przełożony na dwadzieścia cztery języki Podarunek z przeszłości oraz Tajemnica amuletu.

Podarunek z przeszłościniesamowita podróż po lądach i morzach współczesnej Anglii, XVII- wiecznej Kornwalii i Maroka. W roli głównej – barbarzyńscy piraci, stara księga i tajemnica, której strzegą duchy przeszłości. Julia Lovat otrzymuje podarunek, książkę, która na zawsze zmieni jej życie. Z zapisków na marginesie Julia poznaje niezwykłą historię porwania Catherine Ann Tregenny. Zaintrygowana i poruszona historią Julia decyduje się na wyprawę do Północnej Afryki, by potwierdzić autentyczność perypetii bohaterki książki i być może odkryć ciąg dalszy tej fascynującej historii.

Wśród egzotycznych ruin i lejącego się z nieba żaru, mając za przewodnika charyzmatycznego Marokańczyka, Julia dotrze do głęboko skrywanych tajemnic, czytelnik zaś będzie się zastanawiał jak historie kobiet, które dzieli prawie czterysta lat, mogą być tak nierozerwalnie złączone.

Tajemnica amuletu to fascynująca opowieść o duszach zranionych przez historię i miłości rozkwitającej na jałowej ziemi. Miłość, spadek i tajemniczy afrykański amulet…

Ojciec zniknął z życia Isabelle dawno temu.  W spadku zostawił jej jednak zagadkę. W pudełku na strychu Isabelle znajduje jakieś dokumenty i tajemniczy afrykański amulet.  Nie wie jednak, co łączy ją z tymi  przedmiotami, dopóki nie wyrusza w podróż do Maroka, by dowiedzieć się, jak ojciec wszedł w ich posiadanie. Pomoc w odkryciu niezwykłej historii amuletu proponuje jej Taib, świetnie znający pustynię oraz zamieszkujące ją ludy. Na przestrzeni lat, pośród gorących, ruchomych piasków, na Solnym szlaku losy Isabelle i Taiba splatają się z losami zaginionego amuletu.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *