Mela Maghi. Sikhijskie święto 40 wyzwolonych


Mela Maghi. Sikhijskie święto 40 wyzwolonych (Fot. Mark Eslick / Flickr)

Miasto Muktsar w stanie Pendżab w północnych Indiach jest uważane przez sikhów za święte. W 1705 r. miał tu miejsce ważny dla ich tradycji epizod wojny z Mogołami. Dla uczczenia poległych wówczas Czterdziestu Muktów („wyzwolonych”) i ocalenia Guru Gobind Singh, sikhowie obchodzą w połowie stycznia coroczne święto Mela Maghi.

Ostatni, dziesiąty spośród guru sikhijskich (założyciel zbrojnej organizacji sikhów Khalsy i ten, który uznał Świętą Panią Księgę – Sri Guru Granth Sahib za żywego guru sikhów) 3 lata przed swą śmiercią,  musiał stawić czoła dążącemu do zniewolenia Pendżabu wojskom cesarza mogolskiego Aurangzeba. Otoczeni pod Anandpur przez muzułmanów sikhowie, jeśli chcieli odejść wolni musieli zrzec się swojej wiary. Czterdziestu spośród ludzi guru wybrało swoje życie, podpisując  w jego obecności dokument zdrady. Wrócili jednak – zawstydzeni przez sikhijkę Mai Bhago – by błagać swojego guru o przebaczenie. Ale ten już opuścił Anadpur. Ocaliło go wówczas pięciu sikhów i udało mu się uciec do wioski Khidrana.Wojska mogolskie Aurengzeba ścigały go dzień i noc. Nieustannie drepały mu po piętach. W Khidranie przy świętym zbiorniku wodnym dopadli go… ale tym razem obroniło go czterdziestu mężczyzn, tych samych którzy jeszcze niedawno drżąc o swoje życie zaparli się go. Zdrajcy zmazali swoje winy i przemienili się w bohaterów. Pod wodzą Mai Bhago teraz walczyli w obronie guru. Przeżyli tylko ciężko ranny Mahan Singh Brar, który jednak wkrótce zmarł w ramionach guru i Mai Bhago, która po wyleczeniu ran pozostała w męskim stroju wśród ochrony Mistrza. Gdy 3 lata później, w 1708 roku 41-letni guru Gobind Singh zmarł, Mai Bhago wywędrowała na południe do Karnataki, gdzie w wiosce Jinvara oddała się medytacjom. Po jej śmierci jej chatę przemieniono w  gurdwarę Tap Asthan Mai Bhago.

Święto Mela Maghi zazwyczaj obchodzi się w połowie stycznia w formie festiwalu, parady, wesołego miasteczka i ulicznych targów. Ale to również czas modlitwy za męczeństwo Chali Mukti – Czterdziestu Wyzwolonych. Dzień wcześniej w święto urodzaju Lohri pali się ogniska i rozdaje jałmużnę. W Muktsar najważniejsze w tym dniu jest obcowanie z mądrością świętej księgi i rytualne zanurzenie się w świętym zbiorniku. Punktem kulminacyjnym święta jest dotarcie procesji pielgrzymów do poświęconej guru Gobindowi Sighowi gurudwary Tibbi Sahib i moglitwa wewnątrz.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *