Metody pracy ze snem według meksykańskich uzdrowicieli ludowych curanderos


Metody pracy ze snem według meksykańskich uzdrowicieli ludowych curanderos

 

Jakie są rodzaje snów i jak pracować ze swoimi snami? Jak je zapamiętać? Jak interpretować? Jaki sennik jest najlepszy? Tego wszystkiego tysiące lat temu nauczali Olmekowie, Toltekowie i Majowie, a ty dowiesz się dziś. Wykorzystaj tę więdzę dla swojego dobra i dobra innych.

Przyszliśmy tylko aby śnić. Przyszliśmy tylko by spać. To nie jest prawda, że przyszliśmy żyć na ziemi. (wiersz w języku nahuatl)

Dla tradycyjnych ludów Meksyku sny miały szczególne znaczenie ponieważ to właśnie podczas snu Majowie odnajdywali rozwiązania dla swoich codziennych problemów i kłopotów zdrowotnych. Według wierzeń Totonaca, sny to portal łączący świat materialny ze światem duchowym. Aby lepiej zrozumieć jak to się odbywa, musimy przypomieć sobie, że ludzkie ciało – według tradycji mezoameryki – ma trzy centra energetyczne:

 • w głowie usytuowany jest tonalli, który związany jest ze Słońcem i służy jako osobiste łącze ze światem boskim;
 • w sercu znajduje się niematerialny i nieśmiertelny yollotl (anima), odpowiedzialny za emocje, pamięć, działanie i umiejętności. Utożsamiany z chrześcijańską duszą;
 • w wątrobie znajduje się ihiyotl, czyli podmuch, gazowa esencja, która kieruje pragnieniami i namiętnościami człowieka, ale także mrocznymi uczuciami.

W tym konkretnym przypadku najbardziej nas interesuje tonalli i dlatego to właśnie nim zajmiemy się dokładniej. Tonalli przedstawiane jest jako nić, która wysuwa się z głowy. To właśnie on kontroluje przeznaczenie każdego z nas od narodzin aż po samą śmierć, kiedy to może opuścić nasze ciało i włóczyć się po świecie. Ale tonalli może również na chwilę opuścić nasze ciało, kiedy jeszcze żyjemy, przykładowo w czasie utraty świadomości, upojenia alkoholowego / narkotykowego / środkami psychodelicznymi, choroby, seksu i… podczas snu! Sen jest efektem oddzielenia się istoty duchowej jaką jest tonalli, który wędruje po Ziemi, poprzez czas i do miejsc zamieszkanych przez bóstwa.  Dlatego właśnie tonalli osoby śpiącej może komunikować się z bogami i ze zmarłymi, a także uprzedzać zdarzenia, które dopiero mają nastąpić. Podczas snów, jak przekazują meksykańskie mity i legendy, dochodzi także do objawień. Bóg Huitzilopochtli porozumiewał się ze swoimi wyznawcami właśnie poprzez sny. Według innej historii, Moctezuma miał wiedzieć o przybyciu konkwistadorów na długo przed ich pojawieniem się na ziemiach dzisiejszego Meksyku, gdyż miał wszystko to zobaczyć w śnie.


Również Toltekowie cenili bardzo sen jako narzędzie komunikacji z Bogiem. Według nich nasze postrzeganie świata zewnętrznego jest uzależnione od tego jak i co śnimy. Jakość naszych snów nie tylko wpływa na naszą rzeczywistość, a wręcz ją kreuje. Dlatego Toltekowie nadawali ogromne znaczenie swoim snom, co im się śni i co nimi kieruje, jakie uczucia dominują w ich snach, czy są to uczucia pozytywne czy negatywne? Doskonalili się więc w tworzeniu snów, dzięki którym zarówno oni sami, jak i cała ludzkość na świecie mogliby wzrastać. Toltekowie opracowali cały system technik i praktyk pomocnych w zapanowaniu nad marzeniami sennymi, tak aby skierować je na odpowiednie tory. Te wierzenia Tolteków są także podzielane współcześnie przez lud Tarahumara, którzy uważają że śnione przez nas wydarzenia następnie wydarzają się w naszym życiu.

Sen dla Tolteków był czymś w rodzaju buddyjskiego stanu przebudzenia / oświecenia. Pozwalał im widzieć rzeczy takimi, jakimi one są, bez zniekształceń wynikających z oceniania, emocji czy ego. Curanderos czyli ludowi uzdrowiciele potrafią zaprogramować swoje sny w taki sposób, aby otrzymać we śnie najlepszy sposób na rozwiązanie jakiegoś problemu lub wyleczenie choroby. Doświadczeni curanderos potrafią trwać w takim stanie bez ustanku, pozostając w ciągłym kontakcie ze światem duchowym i wewnętrzną, uniwersalną Mądrością. Prowadzi ich wówczas nahual i dzięki temu widzą Prawdę. Dlatego nazywa się ich tymi, którzy śnią. Czasami aby uzyskać diagnozę lub rozwiazanie jakiegoś problemu posługują się amuletami, które trzymają w dłoni w czasie snu lub zawieszają na zagłówku łóżka. Lud Huichol przy pomocy snów diagnozuje przyczyny chorób, który z bogów przyczynił się do dolegliwości, na jakie skarżą się ich pacjenci. Jeśli w swojej wizji sennej ujrzy pył lub ziemię to choroba jest wynikiem gniewu bogini ziemi – Urianaki, jeśli kolibra lub kryształowy kamień – boga Słońce, czarny kamień – boga błyskawicy, a ość ryby oznacza gniew patronki zwierząt wodnych – Uteanaki. Dzięki diagnozie uzyskanej poprzez sen, curanderos może skutecznie rozpocząć leczenie pacjenta.

Według Majów i Nahua sny mogą reprezentować aktualne zdarzenia albo stanowić przepowiednie przyszłych wydarzeń. W zależności od tego, jakiemu celowi służy dany sen, wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów snów:

 • sny prorocze symboliczne, metaforyczne – po przeanalisowaniu tych symboli można dostrzec wyraźne przesłanie;
 • sny prorocze, które są wiernym odzwierciedleniem rzeczywistości;
 • sny pomocne w zapobieganiu naszym życiowym i zdrowotnym problemom;
 • sny, które są odbiciem naszych codziennych problemów i pomagają nam je rozwiązać;
 • sny pomocne przy podejmowaniu ważnych decyzji,
 • sny powtarzające się, które mówią nam, że ciągnie się za nami jakiś nierozwiązany problem, jakieś podświadome przekonanie utrudniające nam życie

Senne BHP

Sny pojawiają się zwykle w naszym życiu w krytycznych momentach albo w czasie zmian życiowych. Dzięki nim możemy lepiej zrozumieć nasze położenie. Aby jednak czerpać informacje ze snów najpierw należy się do tego dobrze przygotować i przestrzegać pewnych zasad:

 • nie objadaj się przed snem;
 • nie pij alkoholu;
 • nie kładź się spać w złym nastroju;
 • pomyśl przed snem o tym, za co jesteś dziś wdzięczny i podziękuj za to (niech to będą przykładowo trzy takie rzeczy);
 • możesz przed snem pomedytować lub wykonać jakieś ćwiczenie oddechowe;
 • przygotuj intencję lub pytanie, ewentualnie zdefiniuj problem z jakim się borykasz;
 • przed pójściem spać przygotuj sobie zeszyt i długopis do zapisania snu (dzięki temu twoja podświadomość otrzyma sygnał, że ma sen zapamiętać bo sny są dla ciebie ważne).

Jeśli masz problemy z zapamiętaniem swoich snów:

 • wypij przed snem szklankę wody (dzięki temu obudzisz się w nocy do toalety przynajmniej raz, a im więcej razy się budzisz tym bardziej zwiększasz swoją szansę na zapamiętanie snu);
 • nie używaj budzika, staraj się budzić sam gdyż nagłe przebudzenie zwykle wymazuje sny z pamięci;
 • nie zrywaj się z łóżka od razu, poleż sobie przez 5 minut w pozycji, w jakiej się obudziłeś i przypominaj sobie sen;

Jak pracować ze swoimi snami?

Interpretacją snu nie musisz się zajmować natychmiast po przebudzeniu. Niekiedy dopiero czas odkrywa prawdziwe znaczenie snu. Pewnie zastanawiasz się, który sennik jest najlepszy? Mistyczny, arabski, a może staropolski? Żaden z nich. Aby interpretować sny zgodnie z tradycją curanderos musisz sporządzić sobie swój własny sennik, w oprciu o twoje własne doświadczenia. Tylko wówczas interpretowanie snów będzie miało sens. Co innego oznacza sen o psie dla osoby, która kocha psy, a co innego dla osoby, która została kiedyś zaatakowana i pogryziona przez psa. W związku z tym nie ma jednego klucza interpretacyjnego. Możesz posiłkować się dowolnym sennikiem, szczególnie na początku, jeśli nie masz doświadczenia z interpretowaniem symboli, ale staraj się od początku budować swój własny sennik.

 1. Nawet jeśli nie zapamiętałeś dużo ze swojego snu to nie zniechęcaj się i zanotuj wszystkie szczegóły, które pamiętasz – gdzie toczyła się akcja snu, kto brał w niej udział, jakie emocje i uczucia ci towarzyszyły w śnie?
 2. Podkreśl wszystkie kluczowe słowa, lub te, które powtórzyły się dwukrotnie lub więcej razy.
 3. Każde z podkreślonych słów przeanalizuj pod kątem pytań:
  Co to dla mnie znaczy?
  Jaką to pełni funkcję?
  Co mi to przypomina i jak w związku z tym się czuję?
  Jaki to ma związek z moim obecnym życiem?
  Czy to może mieć jeszcze jakieś inne symboliczne znaczenie?
 4. Na koniec przeczytaj swoje odpowiedzi. Teraz powinno być ci zdecydowanie łatwiej zinterpretować swój sen i dać ci informacje, jak powinieneś się zachować. W oparciu o sen odpowiedz sobie, czego miał cię nauczyć, przed jakim problemem uciekasz i czego się w życiu obawiasz?
 5. Pamiętaj, że sny bywają bardzo dosłowne i jeśli śni ci się jedzenie to zamiast analizować symbolikę potraw, które się pojawiły na suto zastawionym stole w twoim śnie, przyjrzyj się lepiej uważnie swojej diecie. Jeśli w śnie pojawiają się osoby, z którymi pracujesz to skieruj uwagę na środowisko i miejsce twojej pracy. Nie komplikuj na siłę. Najprostsze interpretacje są najlepsze.

W pracy ze snami ważne jest aby pamiętać, że spełniają się one w rzeczywistości po przebudzeniu, ale zawsze – jeśli nie podobało ci się, o czym śniłeś – możesz to zmienić. W tym celu meksykańscy curanderos stosują oczyszczanie jajkiem, ponieważ jajko symbolizuje właśnie sen, który nigdy się nie spełni. Marzeniem jajka było stać się kurczakiem, a to nigdy nie nastąpi. Zatem jajko świetnie się nadaje żeby zapobiegać spełnianiu się waszych złych snów.

Rytuał kreowania własnego życia przez sen

Jak już wspomniałam, Toltekowie wierzyli, że to, co przydarza nam się w realnym życiu jest tylko odbiciem tego, o czym śnimy w nocy, gdy mamy dostęp do informacji ze zbiorowej Świadomości. Dlatego też opracowali swój własny rytuał, dzięki któremu możemy kreować swoje życie.

 1. Wyobraź sobie sen, w którym realizuje się wszystko to, czego pragniesz. Nie ważne czy twoje pragnienia dotyczą spraw uczuciowych, zawodowych, materialnych czy zdrowotnych. Cokolwiek to jest, wyobraź to sobie.
 2. Odegraj całą scenę w swojej głowie z najdrobniejszymi detalami, jak w teatrze. Zadbaj o każdy szczegół, niech wszystko zostanie dopracowane do samego końca, tak abyś niemalże poczuł całą sytuację, jakby wydarzała się ona naprawdę. I to wszystko.

Rytuał taki zawsze przeprowadzano w świętej przestrzeni w obecności curandero i często trwał aż kilka dni. Dlatego nie oczekujcie, że zaprogramujecie swój sen i swoją rzeczywistość w 5 minut. Bardzo często pytacie mnie pod moimi filmami czy prawo przyciągania naprawdę działa. Działa, ale wymaga czasu i poświęcenia. Nawet doświadczeni curanderos nie dokonują tego jednym pstryknięciem palców. Bądźcie cierpliwi, a sami się przekonacie że działa. Musicie zmierzyć się ze swoimi demonami i kultywować świadome śnienie, ale na rezultaty możecie liczyć po latach, a nie po dwóch dniach.

Urzeczywistnianie poprzez 13 niebios

Starożytni Meksykanie wierzyli, że energia pierwotna (Centeotl; Czarny Orzeł; stan bez myśli) potrzebowała 13 kroków, aby przekształcić się w materię (Tlalticpac; miejsce, w którym żyjemy). Podobne przekonania odnajdziemy u Sumerów, Babilończyków i Egipcjan. 13 niebios to wymiary, z których pochodzi energia urzeczywistniająca świat materii. 8 pierwszych niebios ma charakter energetyczny, pozostałe 5 – fizyczny:

 • W 13. niebie znajduje się pierwotna energia, z której wszystko pochodzi i do której wszystko powraca (Centeotl). Wszyscy i wszystko to Centeotl, któremu zachciało się przekształcić w kogoś lub w coś.
 • W 12. niebie Centeotl przekształca się w swoje pierwsze dwie kreacje (Ometecuhtil i Omecihuatl). Tutaj ide przybierają formę, dlatego aby tworzyć rzeczy, które chcesz urzeczywistnić, należy odwiedzić to niebo.
 • W 11. niebie mieszkają dzieci Ometecuhtil i Omecihuatl czyli Tezcatlipocas. Tutaj możesz prosić o realizację twoich pragnień. Czarnego Tezcatlipoca o uzdrowienie snów i nieświadomości, czerwonego o uzdrowienie fizyczne, niebieskiego o wolę i dyscyplinę, a białego o bezcenną wiedzę.
 • W 10. niebie (niebo czerwone) naprawiasz i regenerujesz ciało. Kiedy śniłeś w łonie swojej matki, docierało do ciebie tylko czerwone światło, które przenikało przez jej skórę. Dlatego twoja nieświadomość łączy kolor czerwony ze stworzeniem ciała fizycznego.
 • 9. niebo (niebieskie niebo) to niebo mądrości gwiazd. Związane jest z wierzeniami, że pochodzimy z gwiazd i każdy z nas ma swoją gwiazdę przewodnią.
 • 8. niebo (złote niebo) to miejsce słonecznego nahual czyli duszy słońca sprzed powstania fizycznego słońca. Starożytni udawali się do tego nieba w snach lub podczas odmiennych stanów świadomości, aby odnaleźć swoje przeznaczenie.
 • 7. niebo (białę niebo) to miejsce księżycowego nahual czyli duszy księżyca sprzed powstania fizycznego księżyca. Jako jedna z reprezentacji Czarnego Tezcatlipoca może przynieść zarówno dobry, jak i zły los.
 • W 6. niebie (niebo ruchu) przebywa Kosmiczny Krzyż, który utrzymuje wszystko w ruchu.
 • W 5. niebie przekraczamy granice fizycznego wszechświata.
 • 4. niebo to niebo fizycznych gwiazd, gdzie połowa z nich to sojusznicy słońca, a połowa księżyca. Odzwierciedlają także dualizm dnia i nocy (tonal i nahual).
 • W 3. niebie przebywa Wenus – gwiazda należąca do tonal o świcie i do nuhal w nocy. Stąd podział w naszym życiu na świat jawy i świat snów.
 • 2. niebo to niebo fizycznego słońca (Tonatiuh).
 • 1. niebo to niebo fizycznego księżyca, niewidzialne więzienie księżyca, który wywiera na nas bezpośredni wpływ. Wiatr przynosi nam dobre lub złe czasy. Chmury przynoszą zmiany emocjonalne. Jeśli pragniesz stabilnego życia to twoja świadomość musi wyjść poza to niebo.

Przejdźmy już wreszcie do samego ćwiczenia, które należy wykonać w nocy przed snem, leżąc na łóżku:

 • Policz do 7, zrób wdech przez nos, policz do 7 i zrób wydech przez usta. Powtórz 7 razy.
 • Powiedz intencję: Ce Ollin. Wraz z oddechem uzyskuję dostęp do świętej mocy mojej krwi, która jest pomostem pomiędzy tonal i nahual i uaktywniam jej moc samouzdrawiania we mnie. Od teraz moja krew jest moim lekarstwem.
 • Policz do 7, zrób wdech przez nos, policz do 7 i zrób wydech przez usta. Powtórz 7 razy.
 • Powiedz intencję: Ome Ollin. Wnikam coraz głębiej w siebie i coraz bardziej aktywuję lekarstwo.
 • Policz do 7, zrób wdech przez nos, policz do 7 i zrób wydech przez usta. Powtórz 7 razy.
 • Powiedz intencję: Yei Ollin. Wchodzę jeszcze głębiej w siebie i uzyskuję moc uzdrawiania przodków.
 • Policz do 7, zrób wdech przez nos, policz do 7 i zrób wydech przez usta. Powtórz 7 razy.
 • Powiedz intencję: Nahui Ollin. Dotarłam właśnie do świętej liczby 28 – liczby księżyca. Teraz łączę moc świata jawy i świata snów, świadomości i nieświadomości i dokonuję uzdrowienia.
 • Zaproś moc Księżyca i Ziemi do twojego ciała: Metztli, Tonantzin, xihualhui, xihualhui
  czyt. Metsli, Tonantsin, chiwalwee, chiwalwee
  czyli Księżyciu, Ziemio, przybywajcie, przybywajcie.
  Wizualizuj moc Księżyca spływającą na ciebie przez czubek głowy i moc Ziemi wnikającą w ciebie przez twoje stopy, oraz obie te energie łączące się w twoim sercu. Wyobraź sobie jak z połączonych energii wyłania się wąż krwi yezcoatl (symbol uzdawiania) i poczuj, jak porusza się w twoim sercu, lecząc i odmładzając wszystko na swojej drodze.
 • Kiedy poczujesz, że to się staje, policz: jeden. Ponownie zwizualizuj węża w sercu i poleć sercu by zwolniło rytm, awężowi by usunął energię, która się zestarzała. Policz: dwa. Powtórz cały proces aż 13 razy, za każdym razem pamiętając o zwolnieniu tętna, aż w końcu będziesz gotowy śnić na jawie. Ciało będzie jak sparaliżowane, ręce i nogi będą wydawały się zbyt ciężkie abyś mógł nimi poruszać. Uważaj o czym myślisz, albowiem wszystko, co zrobisz w tym stanie nabierze znacznie większej mocy niż jakieś tam zwykłe wizualizowanie.
 • Teraz możesz wysłać węża z serca do czoła i odprawić go jadeitową czakrą, gdzie jednoczą się tonal i nahual. Czakry u Tolteków mają inne nazwy. O tym opowiemy sobie dokładniej innym razem. Teraz nie ma to dla nas wielkiego znaczenia.
 • Poleć wężowi aby opuścił pokój i poszybował przez chmury w górę aż za Księżyc. Przekroczenie chmur uleczy twoje emocje, a wyjście poza Księżyc uwolni cię z niewidzialnego więzienia księżycowej dualności.
 • Wciąż w stanie snu wzbij się ponad Słońce i Wenus, gwiazdy i komety, aż do szóstego nieba, gdzie znajduje się Kosmiczny Krzyż i jeszcze dalej, do siódmego nieba księżycowego. Poproś o zobaczenie nahual Księżyca. On może przybrać dowolną postać ludzką czy zwierzęcą. Zaoferuj mu przyjaźń w zamian za wszystko, co chcesz urzeczywistnić.
 • Wzbij się jeszcze wyżej przez niebo słonecznego nahual, aż do 10. nieba (czerwonego). Jeśli potrzebujesz uzdrowienia, zregeneruj się w nim.
 • Wzbij się do 12. nieba, gdzie przebywają Ometecuhtli i Omecihuatl i poproś o widzenie z nimi. Również ta para może przybrać dowolną postać, także roślinną. Poproś ich o stworzenie dla ciebie czegoś (maksymalnie cztery rzeczy) poprzez brzmienie caracol i dym z sahumador. Na pożegnanie mentalnie powiedz: Ometeotl.
 • Powróć do nieba gwiazd czyli do 9. nieba, znajdź swoją gwiazdę przewodnią i rozświetl ją blaskiem. To zapewni ci szczęśliwe życie. Podziwiaj ją, aż zaśniesz.

Ćwiczenie to powtarzaj przez 13 nocy od nowiu. Zakończ dzień przed pełnią Księżyca. W ten sposób wszystko będzie idealnie zsynchronizowane z cyklami wszechświata. Jeśli któreś z twoich próśb nie zostaną wysłuchane, powtórz rytuał za miesiąc.

Życzę wam wszystkim owocnej pracy z waszymi snami. Przed wami największa przygoda życia – nieustanne poznawanie siebie samych, zwiedzanie niebios i podziemi, spotkania z przodkami i odkrywanie, co się faktycznie dzieje w czasie, kiedy znaczna część ludzkości pozostaje nieprzytomna. A to, co się dzieje, kiedy śnicie jest o niebo ciekawsze od tego, co się dzieje na jawie…

Tagi: , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *