Miswak. Arabska szczoteczka i pasta do zębów w jednym

Jak wybielić zęby miswakiem? Jak używać patyczek do pielęgnacji jamy ustnej? Gdzie kupić miswak? I czy on faktycznie działa? O tym wszystkim już za chwilę…
Białe zęby bez zdzierania szkliwa wybielającymi proszkami? I do tego mocne i zdrowe? I jeszcze żeby się nie wykosztować? Banalnie proste! Miswak! Zawsze się zastanawiałam, jak to możliwe, że pomimo ogroooooomnych(!!!) ilości cukru w wypijanej codziennie przez Marokańczyków herbacie, mają oni tak zdrowe zęby. Ludność Sahary, gdzie spożycie cukru w herbacie jest jeszcze większe, cieszy się jeszcze ładniejszym i mocniejszym uzębieniem. Chyba już wiem, w czym tkwi ich sekret pięknego uśmiechu…
Kto był w Maroku, może spotkał na ulicy sprzedawców dziwnych patyczków. Może nawet przemknęło mu przez głowę: Po co komu te patyki? Te patyki to prawdziwy miswak (miswaak, meswak, arak, peelu, siwak czy sewak) – gałąź pochodząca z drzewa arakowego (łac. salvadora persica) o leczniczych właściwościach. Szczoteczka i pasta do zębów w jednym, znana i ceniona od tysięcy lat w krajach arabskich. Skutecznie czyści i naturalnie wybiela, a także sprawdza się w profilaktyce wszelkich chorób jamy ustnej.
Miswak dla muzułmanów jest darem od Boga. Podobno nagroda za modlitwy będzie pomnożona 70 razy jeżeli przed każdą z nich użyjemy miswaka. Koran mówi o tym, aby używanie miswaka było praktykowane m.in. przed modlitwą, w Piątki, przed, jak i po przebudzeniu.
Żucie patyczka pomaga oczyścić zęby z resztek pokarmu (jego włókna docierają do przestrzeni międzyzębowych znacznie lepiej niż syntetyczne włókna tradycyjnych szczoteczek) oraz poprawia ukrwienie dziąseł. Ponadto pobudza wydzielanie śliny, która działa niczym naturalny płyn do płukania ust, wymywając bakterie i tworząc środowisko niesprzyjające ich rozmnażaniu. Dodatkowo poprawia wzrok, wzmacnia pamięć, wspomaga trawienie i oczyszcza głos, usuwa przebarwienia z nikotyny, herbaty i kawy, zmniejsza głód nikotynowy. Miswak zawiera dużą ilość fluoru i krzemu, witaminy C, potasu, sodu, dwuwęglanu sodu, tlenku wapnia czy siarki, a także olejki eteryczne, jak na przykład olejek miętowy.
Jakie właściwości ma miswak?
- precyzyjnie usuwa bakterie,
- odświeża jamę ustną, eliminuje nieprzyjemny zapach z ust,
- zapobiega próchnicy, powstawaniu płytki nazębnej i zapaleniu dziąseł,
- wzmacnia dziąsła i korzenie zębów,
- leczy paradentozę oraz uszkodzone szkliwo,
- chroni przed osadem niszczącym szkliwo,
- wybiela zęby,
- zapobiega owrzodzeniu,
- przy regularnym stosowaniu zapewnia połysk zębom.
Jak używać patyczka?
Koniec gałązki moczymy w gorącej/różanej wodzie, dzięki czemu ulega ona rozszczepieniu i staje się zdatna do czyszczenia zębów. Obecnie można nabyć pasty do zębów zawierające wyciąg z tej rośliny (część firm stosuje włókna i żywice z tego typu roślin przy produkcji past do zębów). Taką pastę wypuścił na rynek Colgate, ale nie dorównuje ona marokańskiej paście Miswak. Dlatego warto z wyprawy do Maroka przywieźć sobie zapas patyczków…
Zwykle jestem powściągliwa w ochach i achach. Wolę delikatnie zachęcić i nie brać na siebie odpowiedzialności za czyjeś ewentualne rozczarowanie. Ale miswak to naprawdę rewelacja! Po tygodniu moje zęby były znacznie bielsze. A po dwóch, odwołałam u dentysty umówiony wcześniej zabieg usuwania kamienia nazębnego… bo kamień sam zniknął. Teraz nigdzie się nie ruszam bez mojego patyczka w torebce…
Tagi: jak kobiety z różnych stron świata dbają o urodę, Jak wybielić zęby, kosmetyki, Maroko, miswak, Miswak jak używać, Miswak właściwości, patyczki do czyszczenia zębów, Rytuały piękna i sekretne receptury z różnych stron świata