Mohammadpur Umri – indyjska wioska bliźniaków. Nowy cel turystyki ciążowej?


Mohammadpur Umri

Mohammadpur Umri w indyjskim stanie Uttar Pradesh zasłynęło w świecie z dużej liczby urodzonych tam bliźniąt. Miasteczko ma zaledwie 6 tys. mieszkańców, a 20 procent z nich posiada bliźniacze rodzeństwo.

W ciągu ostatnich 50 lat urodziło się tam ponad 100 par bliźniąt! W tym samym czasie ponad 90 par bliźniąt zmarło z powodu rzekomych opóźnień w niesieniu pomocy medycznej ciężarnym. Jest to niewykluczone, gdyż wioska jest raczej biedna, nie ma szpitala ani porządnych dróg. Z drugiej strony, nie wszyscy chcą się cieszyć podwójnym, potrójnym czy jeszcze bardziej mnogim szczęściem. Zatem trudno w niektórych przypadkach wykluczyć ingerencję człowieka…

Wieś składa się w 80 proc. z muzułmanów i w 20 proc. z ludności hinduskiej, ale narodziny bliźniąt są zjawiskiem, które występuje w obu społecznościach. – Nasi rodzice mówili, że ta tendencja zaczęła się jakieś 90 lat temu. Na początku były może trzy lub cztery pary bliźniaków. W ciągu ostatnich 50 lat stało się to rutyną – opowiada 70-letni mieszkaniec wioski, Rauf Alam.

Oczywiście taka ilość małych bliźniaków w jednym miejscu musi oznaczać niekończące się żarty. Nauczycielki muszę jak najszybciej znaleźć znaki szczególne na ich ciele, które pozwolą im szybo odróżniać rodzeństwo. Inaczej chętnie by się ze sobą zamieniały. Młode dziewczęta mówią swoim mężom jak mają się ubierać, aby nie pomylić ich z ich rodzeństwem. Również na randce trzeba być bardzo ostrożnym, gdyż raz może przyjść jedna siostra, a innym razem druga. Podobno nawet jeden z bliźniaków poszedł do więzienia za swojego brata.

Badacze uważali, że tak wysoki procent ciąż bliźniaczych w Mohammadpur Umri ma związek z lokalnym stylem życia oraz wpływem środowiska naturalnego. Zespół naukowców z Centrum Biologii Komórkowej i Molekularnej (CCMB) w Hyderabadzie wysunął tezę, że może to być spowodowane obecnością szkodliwych substancji zawartych w środkach ochrony roślin, które przedostają się do wód podziemnych. Ich badania jednak niczego nie potwierdziły. Inna z teorii jest głosiła, że ogromna liczba ciąż mnogich wynika z dużej liczby małżeństw między krewnymi, które w społecznościach muzułmańskich są normą. Dość trudno jednak obronić tę tezę. Czemu zatem w krajach całkowicie muzułmańskich nie rodzą się same bliźnięta?

Badania potwierdziły jedynie, że ciąże mnogie w Mohammadpur Umri są niezależne od religii, pochodzenia, grupy społecznej czy wieku. Również kobiety, które przyjechały z zewnątrz i osiedliły się w Mohammadpur Umri po pewnym czasie zaczęły rodzić bliźnięta. Naukowcy są bezradni. Przebadali w wiosce wodę, grunty, przyciąganie magnetyczne, pobrali próbki krwi od większości urodzonych bliźniąt… i dalej nic. W żaden logiczny sposób nie potrafią wyjaśnić tego fenomenu.

Kto wie, może Mohammadpur Umri stanie się niebawem nowym ośrodkiem „turystyki ciążowej”? Dotychczas przyszłe matki wybierały miejsce urodzenia swojego dziecka by zapewnić mu paszport innego kraju i tym samym lepszą przyszłość. Z tego powodu wiele linii lotniczych wprowadziło przepis, że nie zabiera na pokład pasażerek powyżej szóstego miesiąca ciąży. Miało to zmniejszyć liczbę porodów w czasie lotu. Niewykluczone, że kobiety zaczną odwiedzać również Indie, by pomnożyć swoje szczęście…

Mohammadpur Umri to jednak nie pierwszy taki przypadek na świecie. Bliźniacze ciąże nadzwyczaj często przydarzają się mieszkankom Candido Godoi (południowa Brazylia). Wskaźnik narodzin bliźniąt jest tu 18 razy wyższy niż średnia światowa. Wielu twierdzi, że to wina nazistowskiego doktora Mengele, który po zakończeniu II wojny światowej zbiegł do Brazylii i eksperymentował na miejscowych kobietach (od zawsze był zafascynowany fenomenem bliźniąt). Naukowcy jednak uważają, że bliźniacze ciąże w tym regionie to wynik działania toksycznych odpadów i związków kazirodczych.

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *