Mordercy, którzy trafili na ekrany. TOP 10


Czarna Dalia

Prawdziwe zbrodnie często inspirują reżyserów. Scenariusze takich filmów są oparte na… kronikach policyjnych, a nie na powieściach.

Oto mój ranking dziesięciu najbardziej mrocznych morderstw, które doczekały się swojej ekranizacji.

1. “Czarna Dalia” – reż. Brian De Palma

Zabójstwo Elizabeth Short (ur. 1924 r.) to jedna z najsłynniejszych zagadek kryminalnych stanu Kalifornia. Jej ojciec zbankrutował z powodu wielkiego kryzysu lat 30. i postanowił uwolnić się od problemów finansowych, pozorując samobójstwo. Ale skontaktował się wreszcie ze swoją żoną. Ta jednak nie chciała już go znać. Za to Elizabeth wybaczyła ojcu i w wieku 19 lat przeprowadziła się do jego kalifornijskiego domu. Wtedy też wszystko zaczęło się psuć. Ojciec nie akceptował “nocnego” trybu życia córki. Aż nastała noc z 14 na 15 stycznia 1947 roku, kiedy to Short została zamordowana. Jej nagie i przecięte na pół ciało znalazła gospodyni domowa.

Prasa nadała zamordowanej pseudonim “Czarna dalia”, gdyż za życia ubierała się często na czarno i wpinała sobie we włosy kwiaty dalii. Do dziś nie udało się wyjaśnić, co przytrafiło się Elizabeth. Tajemnicza zbrodnia zainspirowała Briana De Palmę, który w 2006 roku nakręcił na ten temat film z kanadyjską aktorką Mią Kirshner w roli głównej.

Czarna Dalia

2. “Bonnie i Clyde” – reż. Arthur Penn

Amerykański film z 1967 w reżyserii Arthura Penna z Warrenem Beattym i Faye Dunaway w rolach tytułowych. Fabuła filmu została oparta na prawdziwych wydarzeniach. Bonnie Parker (Dunaway) jest kelnerką w małym miasteczku. Poznaje Clyde’a Barrowa (Beatty), drobnego przestępcę, tuż po jego wyjściu z więzienia. Wspólnie ruszają w podróż przez pogrążone w kryzysie Południe Stanów Zjednoczonych. Napadają na sklepy, rabują banki. Wkrótce dołącza do nich C.W. Moss (Pollard), a następnie brat Clyde’a Buck (Hackman) z żoną Blanche (Parsons). Gang staje się sławny…

Bonnie i Clyde

3.”Dług” – reż. Krzysztof Krauze

W marcu 1994 r. wyłowiono z Wisły ciała dwóch mężczyzn bez głów: Grzegorza (33 l.) i Mariusza (21 l.). 5 dni później do aresztu trafili sprawcy zbrodni – dwaj młodzi przedsiębiorcy: Artur Bryliński i Sławomir Sikora. Sikora sam zgłosił się na policję, pierwszy się przyznał i opowiedział ich historię. Obu skazano na 25 lat więzienia.

Film fabularny z 1999 roku opowiada jak doszło do tej zbrodni. To historia szantażowanych przez gangstera dwóch biznesmenów. Po pobiciach, z ogromnymi długami zaciągniętymi na spłaty haraczy, w stanie załamania psychicznego, bez nadziei na pomoc policji, ofiary biorą sprawy we własne ręce… i zamieniają się w katów.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski 5 grudnia 2005 podpisał akt łaski dla Sławomira Sikory, skazanego za podwójne zabójstwo. Ważną rolę w sprawie ułaskawienia odegrali internauci, którzy popierali wniosek o ułaskawienie za pośrednictwem strony dlug.org.pl.

Artur Bryliński trzykrotnie zwracał się z prośbą do Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego o zmniejszenie kary. 6 kwietnia 2006 wyszedł na wolność na mocy przedterminowego zwolnienia z zastosowaniem okresu próbnego do końca zasądzonego wyroku (2019). W sierpniu 2008 przedłużono mu przerwę w odbywaniu kary. Prezydent Lech Kaczyński w 2006 zapowiedział jego ułaskawienie, którego nie dokonał.

Dług

4. “Anna i wampir” – Janusz Kidawa

W latach sześćdziesiątych na terenie Zagłębia Dąbrowskiego dokonano 19 napadów na kobiety – 14 z nich zmarło. Przez 7 lat tropiono “wampira z Zagłębia”. Od imienia pierwszej ofiary grupa operacyjna przybrała kryptonim “Anna”. Mordercę, którym okazał się Zdzisław Marchwicki, aresztowano 2 lata po ostatnim zabójstwie. 10 lat później powstał film “Anna i wampir” opowiadający o tych zdarzeniach.

Anna i wampir

5. “Zodiak” – reż. David Fincher

Zodiak to pseudonim seryjnego zabójcy, który w latach 1968-1969 działał w pobliżu San Francisco (USA). Pierwszymi jego ofiarami byli Betty Lou Jensen i David Arthur Faraday (zakochani na potajemnej randce). Para siedziała w samochodzie na obrzeżach miasta, gdy zostali zastrzeleni.

Kolejna ofiara tajemniczego zabójcy miała więcej szczęścia i przeżyła. Dzięki jej zeznaniom powstał portret pamięciowy Zodiaka.

Potem policjant pełniący służbę w lokalnym posterunku policji odebrał dziwny telefon: “Chciałbym zgłosić podwójne morderstwo. Milę na wschód od Columbus Parkway znajdziecie parę dzieciaków w brązowym samochodzie. Zostały zastrzelone z 9-milimetrowego Lugera. Zabiłem ich. Do widzenia.”

Kolejne informacje o zbrodniach docierały w formie listów do redakcji gazet (podpisanych zawsze znakiem przekreślonego koła… jak celownik). Ich autor groził, że jeśli redakcje nie opublikują listu, zginą kolejni ludzie. Ale nie był słowny…

Jesienią 1969 roku morderstwa ustały. Zodiak twierdził (w listach), że ma na swoim koncie 37 zabójstw. Po 1978 roku sprawę uznano za zamkniętą. Policja uznała, że zawiadomienia o kolejnych ofiarach nie mogą być dziełem jednego autora (jednym z naśladowców był detektyw David Toschi). Ta zagadka stała się podstawą scenariusza filmu “Zodiak” w reżyserii Davida Finchera.

Zodiak

6. “Duchy Mississippi” – reż. Rob Reiner

W czerwcową noc 1963 roku, został zamordowany obrońca praw człowieka – Medgar Evers. Kula pochodziła z broni dalekiego zasięgu. Mordercą był biały rasista Byron De la Beckwith, mężczyzna o bardzo skomplikowanej i silnej osobliwości, którego bały się nawet najgroźniejsze organizacje przestępcze. De La Beckwith został złapany, ale po 2 rozprawach proces przejął Sąd Najwyższy, po czym dość szybko uwolnił go. Na tej historii opiera się fabuła amerykańskiego filmu sensacyjnego z 1996 roku.

Duchy Mississippi

7. “Kuba Rozpruwacz” – reż. David Wickes

Kuba Rozpruwacz to najbardziej znany morderca wszech czasów. Londyński zabójca podcinał gardła prostytutkom, okaleczał im genitalia i wycinał organy wewnętrzne (czasami macicę, czasami serce), które zostawiał obok zwłok. Sprawcy temu przypisuje się 5 zabójstw (latem i jesienią 1888 roku), choć znane są teorie mówiące o 13 ofiarach. Przezwisko “Kuba Rozpruwacz” pochodzi z listu napisanego (podobno) przez samego zabójcę.

Wśród podejrzanych o dokonanie tych bestialskich zbrodni był m.in. Lewis Carroll, autor “Alicji w Krainie Czarów”, gdyż książka powstawała w czasie ataków Kuby Rozpruwacza i miała zawierać zawoalowane opisy morderstw. Innym, znanym nam z literatury podejrzanym był Edgar Allan Poe (choć już dawno nieżywy). Wszystko dlatego, że w swoich opowiadaniach zdradzał szczegóły śledztwa, znane tylko policji. Skąd je znał?

Zbrodnia stała się głównym tematem wielu filmów m.in. “Kuba Rozpruwacz” w reżyserii Davida Wickesa czy “Z piekła rodem” wyreżyserowanego przez Alberta Hughesa.

Kuba Rozpruwacz

8. “Alpha Dog” – reż. Nick Cassavetes

W roku 2000 w Los Angeles został najpierw porwany, a później zamordowany 15-letni Nicholas Markowitz (w filmie Zack Mazursky). Za tą zbrodnią stał jeden z najgroźniejszych młodocianych dealerów narkotykowych na Wschodnim Wybrzeżu – zwany oryginalnie Jesse Jamesem (Johnny Truelove).

Jesse James w wieku 19 lat ma już własną posiadłość i samochody. Sam chętnie przypala skręty i chętnie częstuje nimi kumpli. Jego ojciec zaopatruje całą grupę w marihuanę. Pewnego dnia chłopak pokłóci się ze swoim dystrybutorem i… w ramach odwetu porwie jego przyrodniego brata – 15-letniego Zacha. Chłopak stanie się zakładnikiem gangu.

Alpha Dog

9. “Z zimną krwią” – reż. Richard Brooks

Film jest prawie dokumentalnym zapisem prawdziwego zdarzenia z roku 1959. Perry Smith i Dick Hickock podczas pobytu w więzieniu planują obrabowanie bogatego farmera, Cluttera. Po wyjściu na wolność, jadą do jego domu. Na farmie nie znajdują gotówki. Mordują całą rodzinę: farmera, jego żonę, syna i córkę. Kradną radio tranzystorowe i lornetkę. Jedynym śladem jest krwawy odcisk buta. Przypadkowe aresztowanie za podrabianie czeków, pozwala wyjaśnić morderstwo. Obaj sprawcy zostają skazani na śmierć przez powieszenie. Zdarzeniami tymi była również inspirowana książka Trumana Capote “Z zimną krwią” oraz film “Bez skrupułów”, który opowiada o okresie z życia Trumana, w którym pracował on nad swoją książką.

Z zimną krwią

10. “Samotne serca” – reż. Todd Robinson

Film powstał w oparciu o prawdziwe wydarzenia z lat 40-tych XX wieku. Pielęgniarka Martha Beck (Salma Hayek) i jej kochanek Raymond Fernandez (Jared Leto), znani jako “zabójcy samotnych serc”, podróżują po USA, mordując po drodze kilkanaście kobiet, które odpowiedziały na ich ogłoszenia matrymonialne.

Martha udaje siostrę Raymonda, a kiedy ten zdobywa zaufanie samotnych wdów, wspólnie mordują je i okradają. Para skończyła na krześle elektrycznym. Co ciekawe… w filmie, postać Marthy odgrywa seksowna i piękna Salma Hayek. W rzeczywistości Martha była tak gruba, że nie mieściła się w zwykłym krześle elektrycznym.

Samotne serca

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *