Związki mieszane na dużym ekranie. TOP 10


związki mieszane, film, kino

Dziś prezentujemy Wam 10 filmów o miłości trudnej. Bo miłość na styku odmiennych kultur i religii zawsze jest miłością trudną… i może jeszcze piękniejszą dzięki temu.

Która z nas nie marzyła kiedyś o przygodzie życia? Która z nas, spełniając swoje marzenie, nie miała pokusy, by przygodę tę przedłużyć nieco bardziej i uczynić z niej życie codzienne? Czasami (może nawet często) ta przygoda nie ma szczęśliwego zakończenia. Trudno jednak powiedzieć, że się jej żałuje…

Za jakie grzechy dobry Boże?

Nie znoszę głupawych komedii romantycznych. Ta jednak jest wyjątkowa. Turlałam się ze śmiechu od pierwszej do ostatniej minuty. A rozweselić takiego ponuraka jak ja, wcale nie jest łatwo… Film doceniło już 12 milionów widzów nad Sekwaną i kolejne miliony w pozostałych krajach Europy!

O co chodzi?  O cztery piękne córki na wydaniu i jedno marzenie ich poukładanych, konserwatywnych rodziców – żeby dobrze wyszły za mąż. Ale co zrobić, gdy czterech zakochanych mężczyzn to Żyd, Arab, Chińczyk i wesoły chłopak z serca Czarnej Afryki? Każdy z nich pochodzi z innej kultury, ma swoje obyczaje, wierzenia, religię. Jak nie zwariować, próbując wszystkich pogodzić ze sobą? Czy to wszystko może skończyć się na ślubnym kobiercu, czy raczej wywoła totalną wojnę domową? Przebojowa komedia, która jest remedium na nasze uprzedzenia i napięcia współczesnego świata – nie próbuje go zmienić, ale rozbroić śmiechem.

Zgadnij kto przyjdzie na obiad

Amerykański melodramat w reżyserii Stanleya Kramera z głównymi rolami Spencera Tracy’ego i Katharine Hepburn. Film nagrodzony Oscarem za najlepszą rolę pierwszoplanową Katharine Hepburn i najlepszy scenariusz autorstwa Williama Rose’a.

San Francisco, lata 60. XX w. Joanna, córka wydawcy Matta i jego żony Christiny, wraca do domu ze studiów aby przedstawić rodzicom swojego narzeczonego − 37-letniego lekarza Johna. Cenionym i zamożnym doktorem okazuje się czarnoskóry mężczyzna, czego rodzice już nie wiedzieli. Państwo Draytonowie, którzy wydawali się ludźmi o liberalnych poglądach, nie chcą zaakceptować przyszłego męża córki. Podobnie zareagowali rodzice Johna, państwo Prentice. Jednak, po długich rozmowach między wszystkimi którzy mieli coś do powiedzenia w tej sprawie, udało się dojść do porozumienia. Obie rodziny muszą stawić czoła nietolerancji i przezwyciężyć dzielące ich różnice, aby młodzi mogli żyć szczęśliwie.

Zgadnij kto przyjdzie na obiad

Biała Masajka

Adaptacja autobiograficznej powieści Corinne Hoffman. Młoda Szwajcarka Carola podczas wakacji w Kenii poznaje Lemaliana – rodowitego Masaja. Carola zakochuje się w przystojnym wojowniku do tego stopnia, że postanawia zerwać z dotychczasowym życiem i pozostać w Afryce. Porzuca luksusy cywilizacji i dołącza do jego plemienia. Tam staje się świadkiem straszliwej praktyki obrzezania małych dziewczynek i samotnie próbuje walczyć z okrutnymi tradycjami plemiennymi. Kobieta uparcie wierzy, że miłość pokona wszelkie różnice kulturowe… Czy ma rację?

Biała Masajka

W stronę Marrakeszu

Angielski dramat z 1998 w reżyserii Gilliesa Mackinnona na podstawie powieści Esther Freud. Oryginalny tytuł filmu Hideous Kinky wziął się z określenia gry, w którą Bea i Lucy grają przez cały film. Jest to dokładnie to, czym było dla nich życie, chaosem i ciągłymi zbiegami okoliczności.

Dwudziestopięcioletnia Angielka Julia jest znudzona życiem w Londynie. Postanawia porzucić męża i wyjechać do Maroka, zabierając ze sobą dwie córki: ośmioletnią Beę i sześcioletnią Lucy. Próbuje się zadomowić w Marrakeszu gdzie, aby zarobić pieniądze na utrzymanie sprzedaje pacynki. Pewnego dnia poznaje miejscowego kuglarza, Bilala. Jego pojawienie się wiele zmienia w życiu Julii. Postanawiają razem radzić sobie z problemami, a w przyszłości spełnić marzenie o podróży na Wschód.

W stronę Marrakeszu
Pomiędzy niebem i ziemią

Film oparty na prawdziwej historii. Młoda Wietnamka uciekająca przed okrucieństwem Viet Congu z rodzinnej wioski, razem z matką przenosi się do Sajgonu. Tam zachodzi w ciążę i nawiązuje bliższą znajomość z amerykańskim marine – Stevem Butlerem, który proponuje jej małżeństwo w „pięknej, dalekiej Ameryce”. Le Ly zgadza się…i wyjeżdża do obcego dla siebie kraju… Kitaro otrzymał nagrodę Złotego Globu za muzykę do tego filmu.

Daleko od nieba

Historia bogatej rodziny mieszkającej na amerykańskich przedmieściach w 1957 roku, której czas upływa na codziennej familijnej etykiecie, spotkaniach w klubach towarzyskich itp. Pewnego dnia pani domu nakrywa męża całującego się z mężczyzną. Podczas gdy on chodzi się leczyć do psychologa, ona leczy swą złość i samotność w ramionach czarnoskórego ogrodnika…

Chińska szkatułka

Akcja filmu toczy się w Hongkongu. W dniu 31 grudnia 1996 roku Hongkong świętuje swego ostatniego „wolnego” sylwestra, bowiem w niedalekiej przyszłości miasto ma być zwrócone Chinom Ludowym. Angielski dziennikarz dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory. Postanawia poświęcić ostatnie miesiące swego życia na filmowanie miasta, które już niebawem zostanie przejęte przez sąsiada z kontynentu. Szuka także bliższych kontaktów ze swą chińską dziewczyną.

Chińska szkatułka

Pole miłości (lub Trudna miłość, ang. Love Field)

Amerykański dramat filmowy w reżyserii Jonathana Kaplana. Film otrzymał nominację do Złotego Niedźwiedzia podczas MFF w Berlinie w 1993 roku.

Lurene Hallet (Michelle Pfeiffer), sfrustrowana codzienną banalną egzystencją atrakcyjna blondynka, wyrusza – wbrew woli despotycznego męża (Brian Kerwin) – do Waszyngtonu. Chce uczestniczyć w pogrzebie zastrzelonego prezydenta Johna F. Kennedy’ego, który był dla niej autorytetem i nadzieją na lepsze życie. W trakcie podróży poznaje czarnoskórego Johnsona (Dennis Haysbert) i jego pięcioletnią córkę. Niebawem wychodzi na jaw, iż uprowadził on Jonell (Stephanie McFadden) z domu dziecka, a prowadzone przez policję śledztwo nie wróży mu nic dobrego. Lurene opowiada się jednak po jego stronie.

Pole miłości

Wożąc panią Daisy

Film w 1989 roku został nominowany do Oscarów w dziewięciu kategoriach: najlepszy film, najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Jessica Tandy), najlepsza charakteryzacja (Manlio Rocchetti, Lynn Barber, Kevin Haney), najlepszy scenariusz adaptowany (Alfred Uhry), najlepszy aktor pierwszoplanowy (Morgan Freeman), najlepszy aktor drugoplanowy (Dan Aykroyd), najlepsza scenografia (Bruno Rubeo, Crispian Sallis), najlepsze kostiumy (Elizabeth McBride) i najlepszy montaż (Mark Warner). Otrzymał cztery pierwsze z powyżej wymienionych.

72 – letnia Daisy Werthan (Jessica Tandy) mieszka w Atlancie, na rasistowskim Amerykańskim Południu. Pani Werthan jest bardzo bogatą, zrzędliwą i kapryśną Żydówką. Pewnego dnia wjeżdża w wypielęgnowany ogród sąsiadów. Od tej pory sama nie może już prowadzić samochodu – firma ubezpieczeniowa zabiera jej polisę. Syn kupuje matce nowy samochód i kategorycznie nalega, aby zgodziła się na zatrudnienie osobistego kierowcy, Murzyna Hoke’a (Morgan Freeman). Początkowa niechęć do czarnego mężczyzny z czasem przeradza się w szczerą przyjaźń, która przetrwa wszystkie burze. Przez wiele lat tych dwoje łączy specyficzna więź. Kiedy syn oddaje matkę do domu opieki, jedynym bliskim towarzyszem starszej pani jest właśnie Hoke.

Wożąc panią Daisy

Tańczący z Wilkami

Amerykański western z 1990 roku, w reżyserii Kevina Costnera, który jednocześnie zagrał głównego bohatera filmu. Scenariusz napisał Michael Blake na podstawie własnej książki pod tym samym tytułem. Film otrzymał kilka Oscarów, m.in. za najlepszy film, reżyserię i muzykę, został także nagrodzony Złotymi Globami.

Akcja Tańczącego z Wilkami rozgrywa się w latach 60. XIX wieku. Opowiada historię amerykańskiego oficera, który stacjonując w odległym forcie na Dzikim Zachodzie, poznaje plemię Siuksów Lakota. Wkrótce przekonuje się, jak nieprawdziwe są stereotypy na temat Indian, których szlachetność, waleczność i szczerość robią na nim ogromne wrażenie. Z czasem znajduje wśród nich oddanych przyjaciół i miłość swego życia.

Tańczący z Wilkami

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *