Pielęgnacja i ochrona włosów pod hijabem

Skoro już zrozumiałaś, że hijab Cię w żaden sposób nie ogranicza, a jest jedynie Twoją wizytówką, która mówi, że jesteś muzułmanką i powinnaś być z niego dumna, musisz wiedzieć, że od dziś Twoje włosy będą wymagały specjalnej pielęgnacji. Brak słońca i powietrza może osłabić najzdrowsze cebulki. Sama wiesz, jak prezentuje się Twoja fryzura, kiedy w zimie ściągasz czapkę. Coś jakby piorun strzelił w rabarbar? Częste przykrywanie włosów powoduje też, że może im zabraknąć ważnych substancji odżywczych. To z kolei może prowadzić do szybkiego przetłuszczania się włosów lub ich łamliwości. Włosy pozbawione objętości, suche i wiotkie… Czy tak musi być? Nie! Można temu wszystkiemu zaradzić…
Zacznijmy od samego początku, czyli od diety. Bo to od niej w głównej mierze zależy zdrowie Twoich włosów.
- Jedz zdrowo – zbawienny wpływ na kondycję i wygląd włosów mają ciemnozielone warzywa typu szpinak, brokuły, brukselka i sałata, rośliny strączkowe, orzechy, marchew, gotowana fasola, łosoś, ostrygi, mięso drobiowe i wołowina, jaja, chude przetwory mleczne (jogurt, chude mleko itp.), produkty pełnoziarniste (chleb razowy, ciemny ryż).
- Magiczna moc H2O – absolutnie nic nie przebije siły natury, jaka kryje się w wodzie. Najlepiej nawilżać organizm od wewnątrz. A co z myciem włosów? Zbyt twarda i chlorowana woda może być przyczyną wysuszenia skóry głowy oraz jej podrażnienia. Każdy stan zapalny na skórze spowoduje zaś wypadanie włosów. Temperatura wody do spłukiwania szamponu jest bez większego znaczenia ale krótkotrwały chłodny bądź zimny strumień wody domknie pory skóry głowy i łuskę włosową.
- Odpowiedni szampon – na rynku są już dostępne szampony w wersji halal oraz specjalnie przeznaczone do pielęgnacji włosów pod hidżabem np. Hijabi – szampon z rozmarynem Medina Healthcare Products (UK ) lub Sunsilk Lively Clean & Fresh – szampon z lipy do włosów przykrytych.
- Nie zakładaj hidżabu na mokre włosy – wilgotne włosy nie pachną najpiękniej, a nadmiar wilgoci nie poprawi również ich wyglądu.
- Pozwól włosom pooddychać – wyrób w sobie nawyk, by uwalniać swoje włosy za każdym razem, kiedy tylko znajdziesz się w swojej własnej, prywatnej przestrzeni. Pozwól im pląsać na wszystkie strony. Jeśli nie lubisz, kiedy jakieś niesforne kosmyki opadają ci na twarz, użyj opaski lub spinki, ale pozostaw włosy rozpuszczone. Kok, kucyk czy warkocz pod hidżabem powinien być bardzo luźno upięty, by nie utrudniać dodatkowo cyrkulacji powietrza.
- Masaż dla włosów – poświęć na to przynajmniej kilka minut dziennie. To pomaga poprawić krążenie krwi skóry głowy, co jest niezbędne dla zapewnienia optymalnego wzrostu włosów. Jednak, żeby masaż był skuteczny musi być wykonywany systematycznie. Dobry czas na masaż jest po prysznicu. Czasami zamiast typowego masowania można zastosować szczotkowanie włosów.
- Maski i odżywki – po umyciu głowy możesz zastosować gotową maskę ze sklepu lub przyrządzić sobie sama np. roztrzepać widelcem jajko z 1/4 szklanki piwa i uzyskaną w ten sposób miksturę rozprowadzić na umytych włosach i dokładnie spłukać po 15 minutach. Oleje, maski i kompresy na włosy możesz nakładać nawet przed wyjściem z domu (tylko nie tak, żeby aż ściekało). Wystarczy bawełniany czepek, na to hijab i masz dwie godziny na wypad na miasto na kawę z koleżanką. W tym czasie łuski włosów ładnie się otwierają pod wpływem ciepła i wchłaniają substancje odżywcze. Zmywasz po powrocie do domu. Wygodne, czyż nie?
- Wybór hidżabu i dodatków – zwróć uwagę, aby hidżab był wykonany z materiału lekkiego i przewiewnego. Najlepiej sprawdzają się tkaniny naturalne np. bawełna, len itp. Osobiście cenię sobie jedwabne, jednak trudno je dostać i są raczej drogie. Szyfon jest cienki i lekko prześwitujący, zwiewny i delikatny w dotyku, mimo to jednak zbyt gorący na lato. Ale na jesień jak najbardziej. I nie „czepia się” ubrań. Trzeba jednak zauważyć, że dość łatwo się brudzi, a plamy trudno odprać. Ślady zostają nawet po użyciu kremu na twarz. Także raczej do prania po każdym jednym użyciu. Satyna? Bardzo przyjemna, ale trudna do ogarnięcia. Jest śliska, przez co trudno upiąć hijab. I widać na niej wszelkie zagięcia. Ale daje też delikatne poczucie chłodu. Na lato dobrze sprawdza się też wiskoza, albo mieszanka wiskozy z bawełną. Są dość cienkie i przewiewne. W zasadzie wszystko lepsze od poliestru…
Noszenie chusty nie powinno zniechęcać Cię do zabiegów nad własnymi włosami, albowiem ciąży na Tobie obowiązek dbania o to, co zostało Ci dane jako dar od Allaha. Konsekwencja i systematyczność to wszystko, czego potrzebujesz, by mieć piękne, lśniące i zadbane włosy jak nigdy wcześniej… Insha’Allah!
Tagi: hijab, islam, kobieta w islamie, szampon, włosy