Old Harry Rocks. Tak pięknie, że można umrzeć… [PHOTOS]


Old Harry Rocks (Fot. Marta El Marakchi © All rights reserved)

Old Harry Rocks to kredowe klify położone niedaleko Poole i Bournemouth, pomiędzy Studland a Swanage. Są one częścią turystycznego szlaku na południu Anglii zwanego Coast Path.

Old Harry Rocks oraz inne klify znajdujące się po angielskiej stronie kanału, nazywane inaczej Jurassic Coast (Wybrzeże Jurajskie), zostały wpisane przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa. Wybrzeże Jurajskie składa się z klifów będących tworami triasu, jury i kredy z ery mezozoicznej sprzed 180 milionów lat. Odznacza się bogactwem unikalnych utworów geologicznych będących przykładem różnorodności form krajobrazowych.

Nazwa Old Harry Rocks pochodzi prawdopodobnie od imienia słynnego pirata z Poole – Harry Paye’a, który miał w okolicach skał swoją kryjówkę. Tak przynajmniej mówi jedna z legend. Według innej, ludzie mieli mawiać, że dawno temu sam diabeł spał na skałach i dlatego nazwano je Old Harry Rocks – w dawnych czasach, aby nie wymawiać przerażającego słowa diabeł Anglicy wymiennie używali określenia Old Harry. Klify Jurajskiego Wybrzeża urzekają zakochanych, artystów i… samobójców! Rok rocznie wiele osób decyduje się na swój ostatni skok właśnie tutaj. Być może stąd nazwa – skały diabła.

Tagi: , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *