Ponczo. Modna pelerynka z Ameryki Południowej

Ponczo (hiszp. poncho z języka Indian Araukanów) to w zasadzie płachta materiału (zwykle w kształcie kwadratu lub prostokąta) z wyciętym otworem na głowę i doszytym kapturem, noszona zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Łatwa do samodzielnego uszycia lub wydziergania na drutach czy szydełku. Wiele ponczo-podobnych pelerynek możemy też nabyć w sklepach odzieżowych bardziej popularnych marek. Ja jednak polecam przywieźć sobie oryginalne ponczo z wakacyjnej wyprawy. Kształtem są pewnie podobne do tych proponowanych nam przez projektantów mody, ale różnią się materiałem. Ponczo przywiezione z wyprawy do Andów będzie lekkie, przewiewne, przepuszczające powietrze, ale chroniące od wiatru i deszczu… i do tego w piękne, tradycyjne wzory. Tradycyjne poncza często mają swoją lokalną nazwę. I tak wyróżniamy:
- pala (portugalskojęzyczni mieszkańcy południowej Brazylii,
- chamanto (tylko w środkowym Chile, poncho na północy i południu),
- jorongo (zazwyczaj dłuższe lub sięgające do samej ziemi, często wykorzystywane na specjalne okazje i do jeździectwa),
- gabán (typowe w Michoacan w Meksyku),
- ruana (w zimnych regionach Kolumbii i Wenezueli),
- zarape (wymawiane „serape” w języku angielskim, czasami „sarape”, poncho wykonane w północno-wschodnim Meksyku, w pobliżu miasta Saltillo),
- poncho chilote (poncho z ciężkiej wełny, popularne w Chile),
- poncho Mapuche (Mapuche to grupa rdzennych mieszkańców południowo-centralnego Chile i południowo-zachodniej Argentyny, w tym części dzisiejszej Patagonii).




Znaleźliście jakąś inspirację dla siebie? Ja po swoje poncho muszę pojechać do Peru 🙂 A Wy?
Tagi: Ameryka Południowa, Argentyna, Chile, Kolumbia, Meksyk, moda, Peru, poncho, ponczo, Wenezuela