„Pudle i frytki”. Jak rozmawiać z dziećmi o emigrantach?


pudle i frytki, książka dla dzieci, emigracja, uchodźcy

W ostatnich latach pojawiło się wiele pozycji dla dzieci, poruszających problem emigracji. Mimo metafory zwierzęcej i parabolicznej konstrukcji Pija Lindenbaum dociera do sedna problemu, którym w przypadku Syrii były zmiany klimatyczne…

Trzy psy i szczeniak mieszkają na wyspie. Powodzi im się dobrze, lecz pewnego dnia w ich kraju kończą się wszystkie ziemniaki, woda wysycha, a na dno pustego basenu spada wielki głaz. Psy muszą wyruszyć w poszukiwaniu nowego miejsca, gdzie będą mogły zasadzić ziemniaki i wykopać basen. Po niebezpiecznej podróży przez morze docierają na ląd, gdzie witają ich trzy pudle. Jak zostaną przez nich przyjęci nieznajomi przybysze?

Pija Lindenbaum, mistrzyni książki obrazkowej, znana m.in. z historii o Nusi, tym razem podejmuje temat w skali makro, ale nawet opowiadając o aktualnym problemie migracji, robi to w sposób bardzo bliski emocjom i mikroświatowi jednostki.

Pija Lindenbaum jest wnikliwą obserwatorką dziecięcych zabaw i dziecięcego sposobu myślenia. Swoje spostrzeżenia potrafi genialnie przelać na papier – powstaje oszczędna w słowach, ale jakże pełna znaczeń opowieść, której równorzędnym głosem są ilustracje. Nic dziwnego, że dzieci odnajdują w jej książkach swój świat!

[buybox-widget category=”book” ean=”9788377761519″]

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *