Ramadan Kareem!

Ramadan przypada w dziewiątym miesiącu kalendarza księżycowego (muzułmańskiego) i co roku przypada w stosunku do kalendarza gregoriańskiego o 11 dni wcześniej niż w roku ubiegłym. Jego początek i koniec wyznacza ukazanie się sierpu księżyca po nowiu (przeważnie 2-3 dni po nowiu). Jest świętowany jako czas, kiedy archanioł Gabriel ukazał się Mahometowi i przekazał mu kilka wersów przyszłej świętej księgi islamu.
O Boże, oto miesiąc ramadan, w którym zesłałeś nam Koran jako wskazanie dla ludzi. Oto miesiąc pobożnych praktyk, powrotu do Ciebie, pokuty, przebaczenia i zmiłowania. O Boże, wesprzyj mnie swą łaskawą pomocą i przywiedź mnie w ten sposób do posłuszeństwa wobec Ciebie. Użycz mi darów tego miesiąca i strzeż mnie w pokucie. (Modlitwa z okazji ramadanu)
Podczas trwania ramadanu od świtu do zmierzchu nie można spożywać żadnych pokarmów ani napojów, palić tytoniu ani uprawiać seksu. Podobno niektóre szkoły koraniczne opowiadają się za tym, by powstrzymywać się także od przełykania śliny, uznając to za formę spożywania płynów (jakoś trudno mi to sobie wyobrazić w praktyce).
Post w ramadanie
W tym czasie muzułmanie zwykle spożywają dwa posiłki:
– suhur przed świtem – skromne śniadanie, które musi się zakończyć przed poranną modlitwą
– iftar po zachodzie słońca – bardziej uroczysty i obfity posiłek, spożywany w gronie rodziny i przyjaciół.
Otrzymanie zaproszenia na taki posiłek to prawdziwy zaszczyt i nie powinno się go odrzucać, gdyż może to zostać odebrane jako zniewaga. Zamożni muzułmanie, którzy nie mogą zaprosić do siebie gości i potrzebujących, przekazują produkty do przygotowania takiego posiłku meczetowi, skąd ubodzy mogą je odbierać.
Post ma chronić przed karą Allaha. Ci, którzy poszczą, wchodzą do raju z bramy „ar-Rajan” (gdzie raj ma 8 bram, piekło 7, a odległość między bramami wynosi 70 lat). Kobiety ciężarne, karmiące matki, osoby chore psychicznie i podróżujący nie muszą przestrzegać ramadanu. W zamian mogą wybrać sobie 30 dowolnych dni w ciągu roku na post, a w czasie ramadanu nakarmić przynajmniej jedną osobę, której nie stać na przyzwoity posiłek.
Post w ramadanie wprowadza ograniczenia nie tylko w spożywaniu posiłków i napojów, ale również używek (np. palenie papierosów). Zaleca się rezygnację z wszelkich rozrywek i źródeł przyjemności (słuchanie muzyki, kontakty seksualne itp.). A mimo to, muzułmanie witają ten czas z radością i nadzieją 🙂
Modlitwa w ramadanie
Muzułmanie zobowiązani są w ramadanie do odmawiania specjalnych modlitw, oprócz nakazanej pięciokrotnej modlitwy w ciągu dnia (1. salat al-fadżr od brzasku rzeczywistego do wschodu słońca; 2. salat al-zuhr w południe; 3. salat al-asr od późnego popołudnia aż do zachodu słońca; 4. salat al-maghrib od zachodu słońca do zniknięcia czerwieni na niebie; 5. salat al-isza około połowy nocy). W miesiącu postu muzułmanie uczestniczą w specjalnych modlitwach (Taraweeh). Mężczyźni zwykle udają się na nie do meczetów, a kobiety modlą się w domach. Modlitwę tę odmawia się między ostatnią a pierwszą z nakazanych modlitw. Również jedną z ostatnich dziesięciu nocy ramadanu (Lejletul-Kadr) muzułmanie spędzają na modlitwach w meczetach.
Okres ramadanu ma dwa punkty kulminacyjne. Zwyczajowo 27 dnia ramadanu świętuje się „Lajlat al-Kadar” (Noc Przeznaczenia), kiedy to Bóg zesłał człowiekowi swą Księgę, aby wskazać mu „prostą drogę”. Ramadan kończy święto Id al-Fitr (dosł. Święto Przerwania Postu).
Tagi: islam, ramadan, święta muzułmańskie