Szkoła upiększania marokańskiej feministki Fatimy Mernissi


Fatima Mernissi (Fot. Youtube.com; CharlieRose)

– Przeznaczeniem kobiety jest być piękną, a ja będę świecić jak księżyc – zdecydowała kiedyś marokańską feministka Fatima Mernissi. Dziś dołączyłam do niej. Koniec popalania papierosków i jedzenia śmieci. Muszę być lepsza dla mojej skóry!

Wyzwolenie kobiety powinno zaczynać się od nawilżania i masażu – twierdzi Fatima Mernissi w swojej książce „Dzieciństwo w haremie”. Jeżeli kobieta przestaje dbać o swoją skórę, czeka ją wiele upokorzeń. Gdyby mężczyźni nakładali maseczki upiększające zamiast masek wojennych, świat byłby znacznie lepszy.

Teoria skóry ciotki Habiby

Człowiek ma kontakt ze światem poprzez swoją skórę – głosi teoria skóry. – A jak może ktoś z zatkanymi porami odczuwać środowisko albo być wrażliwy na jego wibracje? Piękno kobiety jest w skórze! Dbaj o nią, nacieraj ją oliwą, myj, oczyszczaj, perfumuj, ubieraj się w co masz najlepszego, nawet bez specjalnej okazji, a poczujesz się jak królowa. Jeśli ludzie będą ci dokuczać, zajmuj się swoją skórą, a odeprzesz wszystkie ataki. Skóra ma swoją politykę. Gdyby tak nie było, dlaczego imamowie kazaliby nam ją ukrywać?

A oto kilka przepisów na maseczki, w których lepiej żeby cię nie oglądali mężczyźni… ale za to potem lśnisz jak marokańska piękność. Im gorzej wyglądasz w trakcie zabiegu upiększającego, tym piękniejsza jesteś po nim – to jedna z głównych zasad.

Maseczka ciotki Chamy do cery tłustej

Potrzebujesz świeżego jaja. Usuń z niego żółtko, potem wylej białko na płytki, fajansowy talerz (koniecznie z tworzywa ceramicznego, a nie z metalu). Weź sporą garść czystego białego ałunu i rozetrzyj z białkiem na grudkową masę. Nałóż na 10 minut na twarz, poczekaj aż stwardnieje i delikatnie zmyj letnią wodą. Teraz pory powinny być oczyszczone a skóra gładka.

Maseczka ciotki Habiby do cery suchej

Do sporządzenia w sezonie na melony. Kupujesz dojrzały, mięsisty owoc, wydrążasz go i napełniasz trzema garściami umytego włoskiego grochu. Melon wystawiasz na około 2 tygodnie na taras, aż zamieni się w wyschniętą i pomarszczoną kulę. Potem wkładasz ją do moździerza (albo miksera) i rozbijasz na drobny proszek. Przechowujesz go w suchym miejscu. Co tydzień mieszasz trochę proszku z wodą i nakładasz na twarz na godzinę. Delikatnie zmywasz wilgotną ściereczką i czujesz, że twoja skóra cię lubi.

Maseczka ciotki Jaśminy z czerwonych maków

Delikatnie rozdzielasz każdy kwiat – zostawiasz płatki i pyłek, łodygi wyrzucasz. Wszystko wkładasz do kryształowego naczynia. Na to wyciskasz sok ze świeżej cytryny i moczysz przez kilka dni, aż zmienią się w delikatną masę, którą potem nakładasz na twarz. Kiedy ją zmyjesz, będziesz pałać jak te maki.

Maseczka Lalli Mani z daktyli

Wkładamy dwa lub trzy mięsiste daktyle do szklanki pełnej mleka, przykrywamy i zostawiamy na kilka dni na parapecie w słonecznym miejscu.Potem ucieramy zawartość drewnianą łyżką i nakładamy na twarz. Unikamy w tym czasie wychodzenia na słońce. Najlepiej usiąść przy otwartym oknie, gdyż maseczka wysycha bardzo powoli.

UWAGA! Maseczki tracą swoją magiczną moc, jeśli zdradzisz komuś swoją tajną recepturę, hi hi…

Ghassoul czyli „ta, która czyści”

A na koniec jeszcze trochę o ghassoul – specjalnie przygotowywanej glinie do zabiegów kosmetycznych na zmęczonej, pozbawionej jędrności, zanieczyszczonej i trądzikowej skórze. Glinka Ghassoul znana jest również pod nazwą Rassoul lub Rhassoul (arab. ghassoul = „ta, która czyści”). W kulturze beduińskiej stosowana była do czyszczenia włosów, twarzy i ciała. Glinka ta występuje tylko w jednym miejscu na świecie, w paśmie gór Atlas w płn-zach części Maroka (okolice Fezu). Jest ona wydobywana ręcznie, zgodnie z tradycyjnymi metodami. Po wymieszaniu z wodą glinka tworzy kleistą masę, bardzo lekko pieniącą się. Ghassoul znalazła szereg zastosowań. W czystej postaci, po wymieszaniu z wodą stosowana jest jako składnik maseczek na twarz, okładów na ciało i włosy.

Maseczka z glinki Ghassoul

Wsyp glinkę do ceramicznego naczynia i wymieszaj z ciepłą woda (najlepiej mineralną) aż do uzyskania gładkiej gliniastej masy. Umyj twarz ciepłą wodą. Nałóż maskę na skórę twarzy na 5-20 min (w zależności od typu skóry). Na zakończenie zabiegu dobrze spłucz maseczkę chłodną wodą.

Maseczka Marokańska z Ghassoul i olejem arganowym

Kiedy skóra przyzwyczai się do działania samej glinki Ghassoul możesz wzbogacić swoją recepturę o kolejne składniki – olej arganowy, olejek z róży bułgarskiej i witaminę E.

Powodzenia i udanej zabawy, siostry w upiększaniu! Szkoda, że swoich sekretów nie chce zdradzić Waris Dirie… ale może straciłyby swoją skuteczność.

Marta El Marakchi

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *