Tahini. Przepis na egipskie masło sezamowe

Tahini (arab. tahina, chiń. zhimajiang, jap. nerigoma) to pasta na bazie nasion sezamu używana do przygotowywania wielu potraw (m.in. hummusu i baba ghanoush). W krajach Bliskiego Wschodu tahini robione jest z lekko podprażanych nasion sezamu (proces ten intensyfikuje aromaty). We wschodniej Azji tahini produkowane jest z niełuskanych nasion sezamu, przez co ma bardziej gorzki smak. Gotowe tahini można kupić w sklepie, w słoiczku lub suszone.
Przepis na domowe tahini jest banalnie prosty. Jedyne czego potrzebujesz to około 200 g sezamu, który następnie prażymy na patelni na złoty (nie brązowy!!!) kolor. Studzimy. A następnie miksujemy blenderem, aż otrzymamy płynną masę. Aby nieco przyspieszyć uzyskanie gładkiej pasty, można dodać oliwę. Dzięki niej tahini będzie też miało rzadszą konsystencję. Całość wkładamy do słoiczka. A słoiczek do lodówki. Żeby nie zjełczało.
Tahini w lodówce może spokojnie stać przez miesiąc (niektórzy twierdzą że nawet trzy). Chociaż szczerze mówiąc sama nigdy nie sprawdzałam bo moje tahini znika zwykle błyskawicznie i niepostrzeżenie. Najlepiej smakuje z miodem, jako smarowidło do chleba.
Tagi: Egipt, gotowanie, kuchnia bliskiego wschodu, przepisy kulinarne