Tajemniczy krzywy las pod Gryfinem


Krzywy las w Gryfinie (Fot. Lisa / Flickr)

Sosnowy bór o zdumiewających kształtach rośnie w Polsce, pod Gryfinem (woj. zachodniopomorskie). Składa się z około stu identycznie wygiętych drzew, które zostały tu posadzone tuż przed II Wojną Światową. Aby zobaczyć to osobliwe miejsce, należy dotrzeć do wsi Nowe Czarnowo, skąd szlakiem pieszym można dojść do tego wyjątkowego pomnika przyrody.

Obszar ten został tak nazwany ze względu na rosnące w tym miejscu zdeformowane sosny zwyczajne. Drzewa te są wygięte pod kątem ok. 90° od ok. 20 cm nad ziemią, a krzywizna u niektórych dochodzi do wysokości 3 m. Ich wysokość całkowita sięga ok. 11–12 m. Zostały zasadzone w latach 30. XX wieku (prawdopodobnie w 1934 roku).

Jak doszło do powstania będącego pod ochroną lasu do dziś nie wiadomo. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że nastąpiło to wskutek uszkodzeń mechanicznych. Najbardziej prawdopodobna teza mówi, że obcięto je wszystkie tuż po posadzeniu, po czym gałązka boczna zamieniła się w pień, w konsekwencji czego skierowała się do nieba. Inna teza mówi, że drzewa zostały tak ukształtowane w wyniku celowej działalności ludzi, którzy uprawiali je specjalnie na tzw. krzywulce do celów stolarskich lub szkutniczych, takich jak budowa mebli, łodzi, sań itp. Jeszcze inna teza tłumaczy skrzywienia uszkodzeniem młodych drzewek przez czołgi stacjonujące tu wiosną 1945 roku.

Wyjaśnienie zagadki z pewnością nie jest aż tak tajemnicze, jakbyśmy sobie tego życzyli. Jednak podejrzewam, że i tak większość z nas, gdyby znalazła się w tym lesie przez przypadek, poczułaby nieprzyjemny i upiorny dreszczyk przerażenia. Powoli nasz krzywy las robi się sławny, nie tylko w kraju ale i na świecie. Jak dla mnie to wymarzona sceneria na sesję modową dla Vogue. Jeszcze lepsza na horror…

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *