Tao smaku. Kulinarna podróż po Azji z Jackiem Wanem


Jacek Wan, Tao smaku

„Tao smaku” to 100 wspaniałych przepisów na dania z Chin, Japonii, Wietnamu oraz Tajlandii. Co bardzo istotne, każdą potrawę można z łatwością przygotować ze składników dostępnych w Polsce. Wszystko wzbogacone garścią opowieści i anegdot, a także zdjęć z licznych podróży autora po krajach Azji.

Z tej książki podróżniczo-kucharskiej czytelnik się dowiedzie dlaczego japońska zupa misoshiru jest uznana za jedną z najzdrowszych potraw świata, która nie tylko pozwalała ofiarom wybuchu atomowego w Hiroszimie szybko wyleczyć się z choroby popromiennej, ale którą też doceniają współcześnie Japończycy za jej antyutleniaczowe i antynowotworowe właściwości.

Autor skupił się  na czterech kuchniach:

  • japońskiej, gdzie nie używa się za dużo przypraw, a każdy składnik potraw zachowuje swój niepowtarzalny smak i wyrazistość
  • chińskiej, gdzie najważniejszy jest sos, który stanowi kwintesencję całej potrawy
  • wietnamskiej, gdzie – podobnie jak w japońskiej – nie używa się za dużo ziół a cała sztuka polega na tym, aby nie zagłuszyć poszczególnych smaków
  • i tajskiej, która jest bardzo zbliżona do chińskiej ale oparta w dużej mierze na rybach i owocach morza

Wszystkie potrawy były wielokrotnie testowane przez autora i ich oryginalne zdjęcia są zamieszczone w książce.

Książka nie do czytania w tramwaju czy na sedesie!!! Najpierw należy przygotować sobie kokosowy creme caramel z trawą cytrynową i dopiero wówczas oddać się w lekturze „Tao smaku”, by potem przenieść „to i owo” do własnej kuchni.

Jacek Wan – znany dziennikarz, podróżnik, reżyser i scenarzysta. Znawca kultury Dalekiego Wschodu. Jego ojciec był Chińczykiem. Sam Jacek przez wiele lat pracował dla japońskiej telewizji i prowadził pierwszą w Polsce japońską restaurację „Tsubame”. Potem wielokrotnie odwiedzał Daleki Wschód, realizując serię ponad 60 programów telewizyjnych, które były emitowane w telewizji Polsat pod wspólnym tytułem „Między Wschodem a Zachodem”.

[buybox-widget category=”book” ean=”9788328012547″]

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *