Temazcal. Uzdrawiająca sauna Majów

Temazcal (mezoamerykańska wersja szałasu pary Indian z Ameryki Północnej) to ceremonia oczyszczająca z toksyn i uzdrawiająca na poziomie fizycznym oraz duchowym. Temazcal w języku nahuatl oznacza „dom z gorącymi kamieniami”.
W Meksyku i Gwatemali na saunę Majów można natknąć się niemalże na każdym kroku. W San Marcos la Laguna, niewielkiej miejscowość na południowym-zachodzie Gwatemali, Majowie wciąż praktykują temazcal, zgodnie z tradycją ich przodków. Miejsce rytuału zwykle nie jest przypadkowe. Ponieważ temazcal symbolizuje powrót do Matki Ziemi, teren, na którym przeprowadza się ceremonię, musi zapewniać uczestnikom kontakt z naturą. Zazwyczaj jest to jakaś skała wulkaniczna z dala od gwaru i zgiełku miejskiego.
Sauna Majów oczyszcza ciało po intensywnym wysiłku fizycznym (dawniej po bitwie lub rozgrywkach sportowych), jednak prowadzi jednocześnie do duchowej przemiany i uzdrowienia. Dlatego też sam rytuał temazcal zaczyna się jeszcze przed przybyciem do „domu gorąca” – od przygotowania naszej intencji, z którą go rozpoczynamy i od kontemplacji. W dniu rytuału, a najlepiej jeszcze dnia poprzedniego, warto zrezygnować z ciężkostrawnych pokarmów, jedzenia mięsa i używek. Dzięki takiemu przygotowaniu, ciało lepiej sobie poradzi z gorącem.
Warto pamiętać też, aby zabrać ze sobą jakiś ręcznik lub prześcieradło (chociaż do szałasu powinno się wchodzić nago), wygodne dresy i kalosze (jeśli szałas nie jest gliniany i trzeba będzie pomóc przy jego budowie), karimatę i śpiwór (jeśli nocleg będzie na świeżym powietrzu).
Rozżarzone kamienie syczą polewane specjalnym ziołowym naparem, który roztacza aromatyczną, gorącą parę. Temazcalero – mistrz ceremonii, śpiewem i muzyką przywołuje lecznicze moce. W rytuale wykorzystuje się również aromatyczne zioła, miód, aloes, orzeźwiające herbaty i błota. Ceremonia składa się z czterech cykli zwanych vuelta, z których każdy jest bardziej gorący od poprzedniego. Temperatura stale rośnie. Każda z czterech części rytuału jest poświęcona innemu żywiołowi:
- ziemia symbolizuje uzdrowienie ciała,
- woda symbolizuje uzdrowienie emocji i otwarcie serca,
- powietrze symbolizuje oczyszczenie myśli,
- ogień symbolizuje przebudzenie mocy.
Temazcal to nie tylko sauna. To intymne, duchowe i medytacyjne doświadczenie, w szczególnej bliskości z pozostałymi jej uczestnikami (nie należy przerywać kręgu i opuszczać szałasu przed końcem ceremonii), w łączności z naturą i w ciszy, w której można usłyszeć tylko własny oddech i bicie serca. Pobyt w szałasie symbolizuje pobyt w ciemnym i wilgotnym łonie (Matki Ziemi), a wyjście z niego – nasze narodziny (powtórne). Podczas rytuału można uzyskać wgląd we własne życie i przeszłość, mogą także pojawić się wizje, halucynacje oraz odmienne stany świadomości. Ostatecznie jednak zawsze po „małej śmierci” następuje odrodzenie.
Fascynują Cię rytuały piękna z różnych stron świata? Chcesz wiedzieć, jak dbają o urodę kobiety w innych krajach? Jak Indianki powiększały sobie biusty i depilowały nogi? Czym Aborygenki walczyły z cellulitem, rozstępami i zmarszczkami? Czy meksykański masaż kaktusem boli? Kup naszą „Wielką Księgę Kosmetyków Naturalnych”.
