Tradycyjne maski mussiro kobiet z Mozambiku


Mussiro, kosmetyki naturalne, afryka, mozambik, Wielka Księga Kosmetyków Naturalnych. Rytuały piękna i sekretne receptury z różnych stron świata (Fot. Flickr / AdamRogers2030)

Prowincja Nampula jest znana jako kraina muthiana orera, czyli po prostu pięknych dam. W północnym regionie wybrzeża i na wyspach Mozambiku często spotyka się kobiety o twarzach pokrytych naturalną, białą maską, zwaną mussiro lub n’siro.

Tutejsze piękności stosują ją już od najmłodszych lat, a receptura jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Do przygotowania maski używa się drzewa zwanego mussiro (Olax dissitiflora), które uciera się na kamieniu z dodatkiem wody.

Zastosowanie maski ewoluowało z biegiem czasu. Obecnie jest stosowana jako środek upiększający skórę, ale dawniej maski mussiro informowały o statusie społecznym kobiety i nosiły je przede wszystkim niezamężne dziewice oraz kobiety, których mężowie byli daleko.

Dziś mussiro noszą już wszystkie kobiety Makwa i Makonde, ale także Manhungue, Machuabo, Maronga, Machope, Matswa… Również niektórzy afrykańscy projektanci modowi oczekują, że ich modelki będą używać mussiro na wybiegu np. Mozambik Fashion Week.

Substancje pozyskane z afrykańskiej rośliny Olax dissitiflora skutecznie poprawiają mikrocyrkulację w skórze i znalazły zastosowanie w szamponach do włosów.

Fascynują Cię rytuały piękna z różnych stron świata? Chcesz wiedzieć, jak dbają o urodę kobiety w innych krajach? Kup naszą „Wielką Księgę Kosmetyków Naturalnych„. Wielka Księga Kosmetyków Naturalnych. Rytuały piękna i sekretne receptury z różnych stron świata

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *