Wassailing. Anglosaskie święto cydru


Wassailing. Anglosaskie święto cydru (Fot. Foter.com)

Wassailing to starożytna, pogańska tradycja, obchodzona w dwunastą noc (5 lub 6 stycznia), a szczególnie popularna w tych regionach zachodniej Anglii (głównie hrabstwach Devon, Somerset, Dorset, Gloucestershire i Herefordshire), gdzie produkuje się cydr. Słowo wassail pochodzi od anglosaskiego słowa waes hael, które oznacza „dobre zdrowie”.

Podczas festiwalu celebruje się to wszystko, na co ludzie mają nadzieję w nowym roku: dobrą pogodę, zdrowie i dobre plony. Dlatego podczas Wassailing spożywa się cydr, śpiewa do drzew (w nadziei na dobre zbiory) i odstrasza czające się złe duchy. Nie może obyć się bez wyjazdu na wieś, gdzie błogosławi się jabłonie, aby wydały z siebie jak najwięcej jabłek.

Wassailing to również dawny odpowiednik dzisiejszego kolędowania, które notabene również wychodzi z mody. Podczas Wassailing śpiewający biesiadnicy chodzili od drzwi do drzwi z misą / pucharem gorącego piwa z jabłkami, cukrem i przyprawami, zwanego „wassail”. Gospodarz witał przebierańców, kosztował piwa z misy i obdarowywał drobnymi monetami.

>>> Przepis na wassail znajdziesz tutaj: Rozgrzewający wassail – świąteczny napój Anglosasów

Tagi: , , ,

One Reply to “Wassailing. Anglosaskie święto cydru”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *