West Bay. Złota brama do Jurajskiego Wybrzeża


West Bay (Fot. Marta El Marakchi © All rights reserved)

Oto wreszcie plaża w sam raz dla mnie! Bez prażących się bezproduktywnie na słońcu „fok” i bez targowiska próżności. Kocyk i balsam lepiej zostawcie w domu. Z opalania nici. Kamyczki będą uwierać i doskwierać, że łojezu!!! Przyda się za to lornetka i aparat fotograficzny.

West Bay (znane również pod nazwą Bridport Harbour) i sąsiadujące z nim Burton Bradstock to „złota brama” do Jurassic Coast w hrabstwie Dorset w południowej Anglii. W słoneczne dni naprawdę świeci jak złoto! O zachodzie słońca przybiera barwę intensywnie czerwoną. Można się w tej plaży zakochać…

Pewien stary, bezrobotny Anglik na benefitach zadurzył się w West Bay do tego stopnia, że odwiedzał je z aparatem fotograficznym CODZIENNIE PRZEZ 5 LAT! Odwiedzałby pewnie do dziś… gdyby los go nie wyrzucił na drugi kraniec wyspy. My aż tak się nie zakochaliśmy, ale zawsze z przyjemnością tu wracamy.

Wielbicielom mocnych wrażeń, którzy lubią patrzeć na świat z góry odradzam wspinanie się na klif (szczególnie na jego krawędzi). Widok z pewnością zapiera dech w piersiach… jednak klif ten wyjątkowo często lubi się zapadać. Nie jeden śmiałek poleciał już głową w dół. Odradzam też spacery po plaży zbyt blisko skały (ze względu na spadające czasami odłamki). Liczne śmiertelne wypadki, które miały tu miejsce, najwyraźniej nie odstraszają kolejnych „odważnych”, o czym może świadczyć wydeptana ścieżka na szczyt klifu… tuż przy samej krawędzi!

Zachód słońca w West Bay (Fot. Marta El Marakchi © All rights reserved) Zachód słońca w West Bay (Fot. Marta El Marakchi © All rights reserved)
Zachód słońca w West Bay (Fot. Marta El Marakchi © All rights reserved)

Plaża w West Bay najwyraźniej urzekła również twórców bijącego rekordy popularności i wyróżnionego Nagrodą BAFTA brytyjskiego serialu kryminalnego „Broadchurch”. Na rynku dostępna jest również powieść o tym samym tytule, również po polsku.

Broadchurch, to małe, senne, nadmorskie miasteczko, które budzi się tylko w sezonie letnim. Niespodziewanie staje się jednak scenerią dla brutalnego morderstwa. Nad brzegiem morza, nieopodal stromego klifu, znaleziono ciało jedenastoletniego Danny’ego Latimera. Społeczność jest wstrząśnięta i oczekuje szybkiego wykrycia sprawcy. Śledztwo prowadzą miejscowa sierżant Ellie Miller oraz nowo przybyły komisarz Alec Hardy przyjęty na stanowisko, na które miała awansować Ellie. Jednakże nie tylko jej urażona ambicja będzie zgrzytem w dochodzeniu. Obaj śledczy mają zupełnie odmienne podejście do sprawy. Ciepła i uczuciowa Ellie odbiera tę zbrodnię bardzo osobiście: zamordowany chłopiec był synem jej najlepszej przyjaciółki. Związana blisko z miejscową społecznością nie wierzy, by mordercą był ktoś z miasteczka. Szorstki i nieuprzejmy Alec podejrzewa każdego, nawet rodziców Danny’ego, i bez skutku powtarza Ellie, że nikomu nie można ufać. Największą nieufność w miasteczku budzi jednak on sam – owiany złą legendą nieudolnie poprowadzonego śledztwa w sprawie równie wstrząsającej zbrodni w Sandbrook.

Broadchurch

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *