Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego


Ostatnia Wieczerza

Wielki Czwartek to święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim. Przypada w Wielkim Tygodniu, 3 dni przed Wielkanocą. Wieczorem rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne (jego pierwszy dzień, który trwa do wieczora Wielkiego Piątku). Może wypaść pomiędzy 19 marca a 22 kwietnia.

Wielki Czwartek jest obchodzony na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, którą Jezus Chrystus spożył z apostołami dzień przed swoją męką, a podczas której ustanowił sakrament Eucharystii pod postaciami chleba i wina. Krew przelana na krzyżu i ciało wydane na mękę są znakiem odpuszczenia grzechów i zawarcia przymierza między Bogiem a człowiekiem.

Pamiątką ustanowienia Eucharystii jest msza Wieczerzy Pańskiej, odprawiana właśnie w Wielki Czwartek, zazwyczaj w godzinach wieczornych. Kończy ona okres Wielkiego Postu i rozpoczyna jednocześnie Triduum Paschalne. Po zakończeniu czwartkowej liturgii hostia skrywana jest do ciemnicy, urządzonej najczęściej w jednej z bocznych kaplic świątyni, co jest symbolem uwięzienia Chrystusa po Ostatniej Wieczerzy.

W niektórych kościołach podczas mszy Wieczerzy Pańskiej dokonuje się obrzędu obmycia nóg dwunastu mężczyznom, co stanowi pamiątkę gestu Jezusa wobec dwunastu apostołów.

Obmycie stóp w Wielki Czwartek (Fot. Marayong1 / Foter)
Obmycie stóp w Wielki Czwartek (Fot. Marayong1 / Foter)

W Wielki Czwartek przez biskupa w kościele katedralnym odprawiana jest również w godzinach porannych msza krzyżma świętego, jednak nie jest zaliczana ona do liturgii Triduum Paschalnego. Zbierają się na niej kapłani z całej diecezji. Podczas mszy krzyżma świętego poświęcone zostają trzy oleje – olej chorych, olej katechumenów oraz olej krzyżma. Pierwszy z nich używany jest podczas sakramentu namaszczenia chorych, drugi – podczas chrztu osób dorosłych, a trzeci – podczas chrztu dzieci, sakramentów bierzmowania i kapłaństwa oraz przy konsekracjach świątyń lub ołtarzy.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *