Święci kościoła etiopskiego


Takla Haymanot, Gebre Menfes Kiddus, Święty Grzegorz, święci, Etiopia

Chrześcijaństwo etiopskie wyłoniło się z połączenia pierwotnej religii chrześcijańskiej i wczesnego judaizmu. Miejscowa ludność czci zarówno duchowe istoty kościoła chrześcijańskiego (np archanioły) jak i typowo etiopskich świętych.

Etiopski Kościół Ortodoksyjny posiada wiele elementów wspólnych z judaizmem, np. szabat i obrzezanie. Popularny jest też afrykański zwyczaj obrzezania dziewczynek (praktykowany również przez etiopskich wyznawców judaizmu, Felaszów). Etiopscy chrześcijanie nie jedzą wieprzowiny, a często też obok niedzieli za dzień święty uznają sobotę. Kościół etiopski cechuje też duża liczba postów – dla mnicha trwa on 286 dni w roku, a dla zwykłego wiernego 186 dni. Od powstania podlegał on patriarsze koptyjskiemu w Aleksandrii, od 1959 roku jest autokefaliczny. Określanie go mianem „koptyjskiego” oznacza jedynie tyle, że jego liturgia, obyczaje i święte księgi są w dużej mierze wzorowane na Kościele koptyjskim.

Wyjątkowy, trójstopniowy podział etiopskich kościołów może być zainspirowany architekturą żydowskiej Świątyni Jerozolimskiej. Wchodząc do kościoła, należy zdjąć buty. W czasie mszy gra się na bębnach i grzechotkach. Ważną rolę pełnią też modlitewne laski, które wykorzystuje się do liturgicznego tańca i do podpierania w trakcie długich nabożeństw. Z fresków zdobiących ściany kościołów spoglądają na nas tajemnicze postacie etiopskich świętych. Kim są?

 Trójskrzydły Takla Haymanot bez nogi

Jego portret można spotkać niemalże w każdym etiopskim kościele. Według legendy Takla Haymanot stał na jednej nodze pomiędzy dwoma końcami oszczepów, aby móc wypełnić ślubowanie wiecznej modlitwy. Po siedmiu latach jego podniesiona noga obumarła a aniołowie zanieśli go przed tron samego Boga. W nagrodę Bóg ofiarował mu trzy pary skrzydeł.

Gebre Menfes Kiddus – król zwierząt

Według legendy zaprowadził on pokój pomiędzy zwierzętami. Przemierzał lądy razem z lwami i leopardami, które z jego rozkazu żywiły się tylko trawą. A spragnionemu ptakowi zaproponował on wodę ze swoich oczu.

Święty Grzegorz – pogromca smoka

Chrześcijańsko-etiopska sztuka sakralna przedstawia go na koniu, z włócznią wymierzoną w paszczę smoka. Taki obrazek możemy zobaczyć w każdym etiopskim kościele po lewej stronie głównych drzwi do monstrancji. Po prawej zaś obraz Maryi z dzieciątkiem.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *