Woda ryżowa. Azjatycki eliksir młodości

Nie wiem czy to zasługa książki Charlotte Cho Sekrety urody Koreanek, ale azjatyckie sposoby pielęgnacji skóry cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. Dlatego dziś kolejny azjatycki wynalazek – woda ryżowa.
Ile razy zdarzyło ci się wylać wodę z garnka po ugotowaniu ryżu? Nigdy więcej nie powtarzaj tego błędu! Woda ryżowa to jedna z najcenniejszych substancji kosmetycznych, bogata w minerały i witaminy (między innymi w witaminę E, tiaminę, ryboflawinę, niacynę tj witaminy z grupy B). Ryż, który jest naturalnym źródłem kwasu fitowego, pomaga uporać się z przebarwieniami, zwęża pory, działa odmładzająco i obkurcza rozszerzone naczynka. Zawarty w nim oryzanol jest naturalnym antyoksydantem. I to aż 10 razy silniejszym niż witamina E! Poprawia napięcie skóry, niweluje plamy, zmarszczki, cienie i obrzęki, a także zmniejsza plamy starcze. Woda ryżowa może być zastosowana także do pielęgnacji włosów, jako środek zmiękczający, wygładzający i uelastyczniający. Aminokwasy wpływają pozytywnie na cebulki oraz dodają włosom połysku. Zawarty w niej inozytol naprawia uszkodzenia struktury włosów oraz chroni przed uszkodzeniem.
Jak przygotować wodę ryżową?
To banalnie proste. Jedyne, czego potrzebujesz to: szklanka ryżu ekologicznego (może być również brązowy), woda (destylowana, filtrowana lub mineralna) do zagotowania ryżu, sitko i słoiczek (najlepiej z ciemnego szkła), w którym będziesz przechowywać przygotowaną wodę ryżową w lodówce (ewentualnie w zaciemnionym i chłodnym miejscu).
Wspaniałym kosmetykiem będzie zarówno woda po ugotowaniu ryżu, jak i po kilkugodzinnym moczeniu ryżu. W tym celu używamy ciepłej wody i czekamy aż zmętnieje, co zwykle następuje w przeciągu jednej nocy. Wtedy przelewamy ją przez sitko do przygotowanej wcześniej buteleczki. Pamiętaj jednak by zużyć ją nie później niż trzy dni po sporządzeniu. Cudowne właściwości wody ryżowej łatwo spotęgujesz, jeśli pozwolisz jej sfermentować. Podczas fermentacji wody ryżowej dochodzi do wytworzenia cenionej bardzo przez Azjatki substancji Pitera (ze względu na jej zdolność zwiększania regeneracji komórek nazwana została ona eliksirem młodości). Aby woda sfermentowała należy zalać ryż wodą czterokrotnie przewyższającą ilość ryżu (czyli na szklankę ryżu przypada 4 szklanki wody). W tym przypadku moczymy ryż zaledwie kilkanaście minut. Odcedzamy i pozostawiamy w ciepłym miejscu do fermentacji na 2-3 dni. Im dłużej będziemy moczyć ryż i im dłuższy będzie czas fermentacji tym bardziej kwaśną wodę otrzymamy. Po fermentacji wodę należy zagotować aby zatrzymać proces a następnie ostudzić. Przed użyciem można rozcieńczyć ją jeszcze wodą mineralną. Zużyć w ciągu siedmiu dni.
Pielęgnacja włosów wodą ryżową
Umyj włosy a następnie nałóż na nie wodę ryżową i pozostaw na kilka minut. Po tym czasie spłucz zimną wodą. Proteiny zawarte w wodzie ryżowej wnikną we włosy, wzmacniając je i wygładzając. Wodą ryżową możemy rozrzedzać także gęste szampony czy maski do włosów.
Tonik do twarzy z wody ryżowej
Przetrzyj oczyszczoną twarz płatkiem kosmetycznym, nasączonym wodą ryżową. Woda ryżowa oczyści i domknie pory a także przywróci skórze naturalny blask. Woda ryżowa łagodzi również stany zapalne i przyspiesza gojenie wyprysków.
Płyn do kąpieli z wody ryżowej
Przygotuj około litra wody ryżowej i zrób sobie 15-minutową kąpiel. Woda ryżowa złagodzi podrażnienia skóry i swędzące miejsca, wyleczy wszelkiego rodzaju pokrzywki i wysypki. Zawarta w wodzie ryżowej skrobia jest bardzo skuteczna również w leczeniu egzemy.
Maseczka z wody ryżowej
Potrzebujemy specjalną maseczkę papierową w tabletce sheet mask (do kupienia na ebay’u, ale równie dobrze możemy użyć w tym celu gazę czy waciki), którą moczymy w wodzie. Wodę ryżową możemy zastosować też do rozrabiania maseczek w proszku.
Woda ryżowa jako suplement diety
Wodę ryżową powinniśmy pić regularnie. Jest bogata w 8 niezbędnych dla zdrowia aminokwasów, które wspomagają regenerację mięśni. Ze względu na zawarte w niej węglowodany, to również dobry sposób, żeby dodać sobie energii.
Oczywiście żeby jakiekolwiek efekty były widoczne, wodę ryżową należy stosować systematycznie. Leniwi znajdą na azjatyckim rynku całe serie kosmetyków opartych na wodzie ryżowej – toniki, żele pod prysznic, kremy, pudry, mydła… czego dusza zapragnie 🙂
Tagi: Azja, kosmetyki, uroda