Xoroshe. Wycinanki Podlasia i Polesia w modzie


Moda ludowa (Fot. www.xoroshe.pl)

Xoroshe to firma autorstwa młodej podlaskiej projektantki Magdaleny Pietruk, która łączy współczesność z tradycją, wykorzystuje dawne ludowe wzornictwo w projektowaniu modnych, wygodnych ubrań. Firma stworzyła swój własny niepowtarzalny charakter, chroniąc przy tym i promując tradycję.

Etnodesign w modzie to próba wyjścia z tradycyjnymi wzorami (zazwyczaj związanymi z kulturą wiejską) do nowego obszaru. Teraz wzory wycinanek tworzonych na Podlasiu i Polesiu można zobaczyć w modnym klubie, w liceum na korytarzu, na ulicy. Spełnia to dwojaką funkcję: upowszechnia to, co u nas cenne i wartościowe, a po drugie edukuje. Po trzecie, a właściwie po pierwsze, jest piękne, czyli właśnie Xoroshe. Bo Xoroshe [czyt. Chorosze], znaczy piękne, albo dobre. To słowo zaczerpnięte z gwary podlaskiej. Podlaskie i poleskie babcie wykrzykują „Chorosze!”, gdy coś im się szczególnie spodoba.

Inspiracją dla kolekcji Xoroshe była materialna kultura tradycyjna Podlasia i Polesia. Podlasie jest wielokulturowe, stanowi splot różnych etnosów zamieszkujących wspólnie ten teren od tysięcy lat. Wpływy się przenikały – prawosławni, katolicy, Żydzi, muzułmanie są na tym terenie od dawna, tworząc unikalną podlaską tkankę kulturową. Region w znaczeniu kulturowym i etnograficznym nijak się ma do narodowych granic państw, ustalanych politycznie. Pietruk te granice swobodnie przekracza: Białoruś, Ukraina, Polska – to główne obszary jej poszukiwań.

Moda ludowa (Fot. www.xoroshe.pl)
(Fot. www.xoroshe.pl)

Inspiruje ją wszystko, co tworzone rękoma, odziedziczone po przodkach wzory, formy i techniki. Uczestniczy w warsztatach, jeździ na wieś na ekspedycje, uczy się tkać, wyplatać, robić wycinanki – tutaj tkwi krynica pomysłów modowych dla Xoroshe.

Pietruk stawia na rękodzieło, szczególnie lokalnych podlaskich twórców. Tworzone głównie z naturalnych materiałów: lnu, wełny, słomy, drewna. – Piękne rzeczy były i są robione na Podlasiu, my chcemy je tylko pokazać szerszej publiczności, a nawet światu! Makatki, walonki, wyplatane ze słomy kosze – pomysłów mamy mnóstwo – przekonuje autorka na swojej stronie.

Zachęcamy do zakupów: www.xoroshe.pl

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *