Zapomniane obrzędy ludowe w wycinankach Bereniki Kowalskiej


Berenika Kowalska. Zatrzymanie zegarów, aby nie odmierzały czasu konającemu

Wycinanki i haftowane makatki młodej artystki Bereniki Kowalskiej nawiązują do folkloru i ludowych obrzędów nie tylko swoją formą, ale również i treścią…

Dawniej, kiedy ktoś umierał zatrzymywano zegary, aby go nie popędzać. Potem odwracano stołki aby duch nie miał na czym usiąść i zniechęcony powędrował w zaświaty. Aby się nie zasiedział, domownicy zmieniali układ mebli. W ten sposób zmarły nie poznawał, że jest u siebie. Odwrócony do góry nogami stołek, zasłonięte lustro i święte obrazy są świadkami scen z życia – radości zaślubin i smutek umierania. Poszczególnym przedstawieniomi obrzędów ślubnych i pogrzebowych towarzyszą opisy, dzięki którym dowiemy się na czym polegały wieńczyny, rozpleciny, albo do czego służył strój zwany śmiertelnicą lub giezłem. Z wycinankowych scen przebija mądrość naszych przodków i spokój, z jakim przyjmowali oni to, co przynosił im los oraz śmierć. Prace te są inspirowane sztandarami używanymi podczas ceremonii kościelnych, zaś  pozy postaci artystka zaczerpnęła z dawnych fotografii rodzinnych.

Berenika Kowalska, Zapomniane obrzędy ludowe

Berenika Kowalska jest absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z wyróżnieniem w pracowni interdyscyplinarnej prof. Zbigniewa Bajka). W ramach wymiany międzyuczelnianej MOST dla najlepszych studentów, w 2010 roku studiowała na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Leona Tarasewicza. W 2011 skończyła studia na międzywydziałowej Otwartej Pracowni Projektowania Mody (Otwarta Pracownia Projektowania Mody. Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie & Pracownia Odzieży Artystycznej FAMA s.c). Była wielokrotnie wyróżniana za malarstwo, rysunek i tkaninę artystyczną przez Radę Wydziału ASP Kraków. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Krakowie, Warszawie, Gdańsku i za granicą. W 2014 roku otrzymała stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Berenika Kowalska, Zapomniane obrzędy ludowe

Berenika Kowalska, Zapomniane obrzędy ludowe

Berenika Kowalska, Zapomniane obrzędy ludowe

Berenika Kowalska, Zapomniane obrzędy ludowe

Berenika Kowalska, Zapomniane obrzędy ludowe

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *