Zrób własny antyperspirant i pastę do zębów na bazie oleju kokosowego! Azjatyckie dobrodziejstwo natury

Antyperspirant domowej produkcji. Banalnie prosty sposób na pozbycie się przykrego zapachu spod pach i zdrowa alternatywa dla oferowanych w sklepach dezodorantów, które zawierają aluminium oraz substancje blokujące/zamykające pory!
Potrzebujecie tylko dwa składniki: olej kokosowy i sodę oczyszczoną. 1/4 szklanki sody zlepiamy olejem kokosowym (ok 3-4 łyżki). I w zasadzie Wasz dezodorant jest gotowy. Ale możecie dodać jeszcze odrobinę olejku eterycznego (najlepiej wybrać taki o właściwościach antyseptycznych, np.: z drzewa herbacianego, trawy cytrynowej czy z goździków), oraz odrobinę skrobi (dla uzyskania lepszej konsystencji). Skrobia jednak może brudzić ubrania, a antyperspirant bez dodatków jest całkowicie niebrudzący.
Jedyne, co może drażnić to wyczuwalne pod palcami grudki sody, która słabo rozpuszcza się w oleju. Wystarczy ją jednak delikatnie strzepnąć palcem lub suchym ręcznikiem. Za to mamy produkt całkowicie naturalny, zdrowy i całkowicie bezpieczny. Niektóre antyperspiranty blokują ujścia gruczołów łojowych, nie pozwalając wydostawać się potowi na powierzchnię skóry. Jest to bardzo niebezpieczne i może prowadzić do wielu poważnych chorób. W przypadku naszego domowego specyfiku, pot wydostaje się na powierzchnię skóry ale jest pozbawiony przykrego zapachu. Możecie również pożegnać się z żółtymi „plackami” na jasnych ubraniach w miejscu pach.
Zdrowy antyperspirant również można z powodzeniem używać do mycia zębów! Olej kokosowy jest skuteczną alternatywą dla stosowania komercyjnych produktów higieny jamy ustnej zawierających chemiczne dodatki oraz siarczany i fluorki. Możecie również przyrządzić zdrową pastę do zębów domowej roboty… bez fluoru! Oto prosty przepis na nietoksyczną pastę do zębów: 1/4 szklanki oleju kokosowego, 1/2 szklanki sody oczyszczonej, 4-5 łyżeczek ksylitolu i łyżeczka naturalnego olejku miętowego lub goździkowego.
Palmy kokosowe uprawia się głównie na Filipinach, w Indonezji, Indiach, Malezji i Sri Lance. Przez ludność zamieszkującą ten rejon świata roślina ta jest nazywana „drzewem życia”, a jej owoc „lekarstwem na wszelkie choroby”. W polskich sklepach dostępne są dwa rodzaje oleju kokosowego: olej kokosowy rafinowany (bielszy, niemal bezzapachowy) oraz olej tłoczony na zimno (niebielony, nierafinowany, o delikatnym kokosowym zapachu). Olej tłoczony na zimno ma wyższe właściwości prozdrowotne, ale jest też droższy.
Tagi: Azja, kosmetyki
Wow…świetny art, masa przydatnych informacji. Dziękuję bardzo:-)