Związki mieszane na dużym ekranie. Cz. 2


związki mieszane, kino, film

Kolejna odsłona filmów o miłości na styku odmiennych kultur i religii (jeśli ktoś przegapił nasz wcześniejszy tekst na ten temat, nic straconego – zaległości można nadrobić tutaj: Związki mieszane na dużym ekranie. TOP 10). Nie wszystkie tytuły są warte uwagi, ale to już kwestia gustu… Wierzę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Miłego oglądania 🙂 

Indochiny

Lata 30. XX wieku, Indochiny. Plantacja drzew kauczukowych należy do francuskiej kolonistki Éliane, która mieszka w Wietnamie wraz z ojcem i adoptowaną córką – Camille. Na jednej z aukcji Éliane poznaje młodego francuskiego oficera Jeana-Baptiste. Przeżywa z nim krótki romans. W tym samym czasie jej córka Camille również zakochuje się w Jeanie-Babtiscie i porzucając dom oraz obecnego narzeczonego wyrusza do Tonkinu gdzie stacjonują oddziały francuskie w których służy Jean. Éliane rusza jej śladem.

Dzielnica Lakeview

Młoda para (Patrick Wilson i Kerry Washington) właśnie wprowadziła się do wymarzonego domu w Kalifornii. Niespodziewanie stają się celem ataków najbliższego sąsiada, który nie akceptuje ich mieszanego małżeństwa. Surowy, samotny ojciec i jednocześnie oficer policji Los Angeles (Samuel L. Jackson), mianował się strażnikiem sąsiedztwa patrolując je dokładnie swymi czujnymi oczami. To, co jednym daje komfortowe poczucie bezpieczeństwa mocno niepokoi nowożeńców. Natrętne ingerencje w ich życie zmuszają parę do podjęcia walki o niezależność.

Weselna Polka

Niemiec Frieder Schulz w 3 lata z wyluzowanego typa zmienił się w prowincjusza, dbającego o domek, garaż i karierę. Kiedy przygotowuje wesele ze swoją polską narzeczoną Gosią (Katarzyna Maciąg), niespodziewanie zjawiają się kumple ze starych, dobrych lat, usłanych muzyką i artystycznym szaleństwem. Problem w tym, że oni zdecydowanie nie pasują do nowego spokojnego stylu życia na polskiej wsi, a liczą na imprezę co najmniej taką, jak kiedyś. Ich wizyta powoduje serię nieporozumień, utkanych ze stereotypów i uprzedzeń…

Z odzysku

Wojtek (Antoni Pawlicki) wychował się na jednym z biednych śląskich podwórzy bez ojca, Nie ma wielkich perspektyw – rodzina ma nadzieję, że będzie pracował w chlewni prowadzonej przez dziadka. Dziewiętnastoletni chłopak jest zakochany w starszej od siebie Katji (Natalia Wdowina), która wraz z dzieckiem uciekła do Polski z Ukrainy. Katja nie wierzy w trwałość ich uczucia, ani w to, że kiedykolwiek zdobędzie prawo legalnego pobytu w Polsce. Pracuje w domu publicznym jako sprzątaczka i z rezygnacją patrzy w przyszłość. Wojtek tymczasem walczy o lepsze jutro dla całej trójki. Boksuje się za pieniądze i podejmuje pracę u gangstera. Chcąc ocalić Katję i ich miłość, upada coraz niżej. Kiedy orientuje się, że między pracą w chlewni a terminowaniem u mafiosa są jeszcze wyjścia pośrednie, jest już za późno…

Moja krew

Polski film obyczajowy w reżyserii Marcina Wrony. Bokser próbuje pogodzić się z myślą o śmierci (właśnie dowiedział się, że niebawem umrze). Wsiada do swojego sportowego auta, pali gumy, przepija koks wódą, pieprzy dziwki… oswaja trwogę. W końcu postanawia pozostawić po sobie dziecko. Kandydatką na matkę zostaje młoda Wietnamka.

Piękna i szalona

Amerykański dramat obyczajowy z 2001 roku w reżyserii Johna Stockwella. W rolach głównych występują Kirsten Dunst i Jay Hernandez. Film opowiada historię miłości między siedemnastoletnią, niegrzeczną Nicole i spokojnym Latynosem Carlosem. Uczęszczają do jednej szkoły. Carlos chce uczyć się w Annapolis i zostać pilotem. Jest to możliwe dzięki wpływom ojca Nicole.

Dirty Dancing 2

Znany także pod tytułem „Wirujący seks 2” to amerykański film fabularny ściśle wzorowany na znanym przeboju kinowym z 1987 roku, lecz akcja filmu została przeniesiona z USA do stolicy Kuby, Hawany, w przededniu przejęcia władzy przez Fidela Castro. Na wyspę wraz z rodzicami i siostrą przyjeżdża 18-letnia Amerykanka – Katie. W hotelu, w którym się zatrzymuje poznaje kelnera – młodego Kubańczyka Javiera. W tajemnicy przed rodzicami trenują do konkursu, który ma się odbyć w Wigilię. Jednak w dniu konkursu okazuje się, że rodzice dziewczyny wybierają się na niego wraz z rodzicami Jamesa. Konkurs rozpoczyna się, wszyscy ze zdziwieniem dostrzegają między tańczącymi Katie i Javiera, którzy szokują zmysłowym, kubańskim tańcem. Para zdobywa 1. miejsce i tym samym przechodzi do drugiego etapu, mającego odbyć się w Sylwestra. Po powrocie do domu wybucha awantura…

My name is Khan

Film opowiada historię rodziny międzywyznaniowej – muzułmanina (Shah Rukh Khan) i jego żony (Kajol). Rozpoczyna się od sceny na lotnisku. Oto pewien mężczyzna, główny bohater, zostaje zatrzymany przez ochronę lotniska i poddany szczegółowej rewizji, gdyż czekając na odprawę modlił się po arabsku. Muzułmanin = terrorysta. To takie proste. Wystarczy kilka słów modlitwy, by znaleźć się na celowniku. Co ciekawe, grającego główną rolę Shahrukha Khana spotkała podobna „przygoda”. Wystarczyło jego nazwisko i religijna przynależność, by trochę dłużej „zabawił” na lotnisku Newark.

Po 11 września ich życie rodziny zamienia się w piekło, muzułmanie stają się obiektem ksenofobicznych ataków. Nastoletni syn Mandiry jednej z tych rasistowskich napaści nie przeżyje. Zrozpaczona Mandira wykrzykuje Rizwanowi w twarz, że to wszystko dlatego, że jest muzułmaninem i nie chce z nim już być.  Na pytanie, kiedy może wrócić, odpowiada: Jak powiesz prezydentowi USA, że nie jesteś terrorystą. Rizwan wyrusza w podróż, by powiedzieć to Bushowi…

Marock

Film przedstawia marokańskie społeczeństwo w okresie transformacji. Nastoletnia muzułmanka Rita i młody Żyd – Youri zakochują się w sobie. Muszą stawić czoło hipokryzji religijnej swojego otoczenia. Historia trąci więc trochę „Romeem i Julią”. Beztroskie życie dzieciaków trwoniących majątki swoich obrzydliwie bogatych rodziców w klubach. Casablanca, conocne imprezy, picie, palenie (nie tylko papierosów), sex z dziwką, jazda autem po pijaku… życie na krawędzi. Są młodzi i chcą żyć, tak jak chcą. Drwią z purytańskich zasad islamu.

Anna i Król

Amerykański dramat historyczny z 1999 roku, powstały na podstawie powieści biograficznej Anna i król Syjamu autorstwa Margaret Landon, opowiadającej o życiu Anny Leonowens, nauczycielki dzieci króla Mongkuta.

1852 rok. Brytyjka Anna Leonowens wraz z synem Ludwikiem wyrusza do Syjamu za wezwaniem króla Mongkuta. Tam na początku ma kształcić jego najstarszego syna, który ma go zastąpić na tronie, lecz po przyjeździe dowiaduje się, że będzie uczyć wszystkie dzieci króla. Nauczycielka i król nabierają do siebie stopniowo szacunku i sympatii pokonując dzielące ich różnice kulturowe; pomiędzy nimi rodzi się uczucie. Równocześnie z rozwijającym się wątkiem romantycznym obserwujemy na ekranie historie polityczną – buntu na dworze i próby obalenia króla Mongkuta.

Przed wschodem słońca, Przed zachodem słońca, Przed północą (trylogia)

Inteligentna, oparta na błyskotliwych dialogach i skrząca humorem historia Celine i Jessiego to osiemnaście lat, trzy filmy, trzy etapy życia głównych bohaterów i role życia Julie Delpy i Ethana Hawke.
W pierwszej części (Przed wschodem słońca) Jessie i Celine spotkali się przypadkowo w nocnym pociągu do Wiednia, a początkowe zauroczenie przerodziło się w głębokie uczucie. Dziewięć lat później wpadli na siebie w Paryżu (Przed zachodem słońca), gdzie los dał im drugą szansę. W najnowszej części trylogii, (Przed północą) są ze sobą już od siedmiu lat, Co się wydarzy w ich związku na wakacjach w słonecznej Grecji? Jak zmienili się od chwili swojego pierwszego spotkania?
Perfekcyjne, wiarygodne i subtelne aktorstwo amerykańsko-francuskiego duetu, zabawne, pełne ciętych ripost błyskotliwe dialogi i historia, w którą włożono prawdziwe emocje – tu każdy znajdzie fragment opowieści o swoim życiu.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *