Związki mieszane na dużym ekranie. Cz. 3

Ponieważ cykl „Związki mieszane na dużym ekranie” został przez was bardzo entuzjastycznie przyjęty, przed nami kolejna (i wcale nie ostatnia) odsłona filmów o tematyce związków międzykulturowych i międzyreligijnych. Kto się zagapił, zaległości może nadrobić tutaj: Związki mieszane na dużym ekranie. TOP 10, Związki mieszane na dużym ekranie. Cz 2
Miłego oglądania 🙂
Uprowadzenie Agaty
Polski film fabularny z 1993 roku w reżyserii Marka Piwowskiego, oparty na historii Macieja Malisiewicza i córki marszałka Andrzeja Kerna. Cygan postanawia uciec z więzienia, choć za tydzień ma wyjść na wolność. Zaskoczonym współwięźniom tłumaczy, że nie może stracić tego tygodnia, bo może się on okazać najlepszym w jego życiu. Poza tym jest wiosna i on się zakochał, chociaż jeszcze nie wie w kim. Tymczasem Agata, córka ważnego polityka, po raz pierwszy w życiu wyrusza na wakacje bez rodziców. Wybiera się z dwoma kolegami ich luksusowym samochodem. Cygan i Agata poznają się na stacji benzynowej. Zakochują się w sobie z wzajemnością, jednak rodzice dziewczyny nie zgadzają się na ten związek. Robią wszystko, żeby młodzi nie mogli być ze sobą razem. Dziewczyna ląduje w zakładzie psychiatrycznym, a chłopak jest ścigany przez policję. Wszystko to sprawia, że Agata i Cygan postanawiają razem uciec, ukryć się przed rodzicami dziewczyny i wziąć cygański ślub. Historia kończy się tragicznie. Cygan postanawia poślubić Agatę w ceremonii braterstwa krwi w otoczeniu bezdomnych…
Szepty pustyni
Sina, lekarka z Wiednia, na prośbę przyjaciółki jedzie do Dubaju. Ma pomóc jej ojcu, przywódcy potężnego klanu Beduinów. Mieszkańcy pustyni nieufnie traktują lekarzy, zwłaszcza pochodzących z Zachodu. Partner Siny, Marco, sprzeciwia się jej planom, jednak kobieta go nie słucha. Na miejscu poznaje niezwykle przystojnego brata Raissy, Halida. Rodzi się między nimi uczucie. Wkrótce do Dubaju przylatuje Marco, mając nadzieję, że uda mu się odzyskać ukochaną. Sina musi dokonać wyboru.
Księżniczka i żołnierz
Oparta na faktach opowieść o miłości mormona i muzułmanki. Ich płomienne uczucie w 1999 roku stało się przyczyną ostrego konfliktu między Bahrajnem a Stanami Zjednoczonymi. Szeregowiec piechoty morskiej, Jason Johnson przez rok stacjonuje w Bahrajnie. Tam poznaje Meriam Al Khalifę, siedemnastoletnią arystokratkę, wychowaną zgodnie z duchem i tradycjami islamu. Oboje mimo różnic kulturowych zakochują się w sobie, a gdy ich miłość nie znajduje akceptacji, decydują się na desperacki krok …
Bodyguard
Amerykański melodramat z 1992 roku w reżyserii Micka Jacksona. Frank Farmer (Kevin Costner) to zawodowy ochroniarz, który nie raz otarł się o śmierć. Jako były agent służb specjalnych nawet w najbardziej kryzysowych sytuacjach potrafi zachować zimną krew, dzięki czemu jest uważany za jednego z najlepszych w swoim fachu. Pewnego dnia otrzymuje propozycję ochrony Rachel Marron (Whitney Houston), sławnej piosenkarki i aktorki. Życie kobiety jest zagrożone przez nieznajomego szaleńca wysyłającego anonimy z pogróżkami. Jednak Rachel nie jest świadoma niebezpieczeństwa, bowiem współpracownicy ukrywają przed nią prawdę. Frank godzi się ochraniać gwiazdę pod warunkiem, że dowie się ona o anonimach. I tak się dzieje. Do garderoby Rachel, tuż przed występem trafia kolejny list, uzmysławiając piosenkarce, że tylko Farmer może zadbać o jej bezpieczeństwo. Relacje między ochroniarzem i klientką stają się coraz bardziej zażyłe, co jest sprzeczne z etyką zawodową Franka. Tymczasem Rachel zostaje nominowana do Oscara. Jej dni wypełnione są koncertami i spotkaniami z publicznością. W trakcie jednego z bankietów artystka odbiera telefon z pogróżkami, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację.
Raj: Miłość
Austriacko-francusko-niemiecki film z 2012 roku w reżyserii Ulricha Seidla. Teresa, pięćdziesięciolatka z Europy, jedzie na wakacje do kenijskiego kurortu, mając nadzieję na przeżycie erotycznej przygody.
Kochanek
Ekranizacja autobiograficznej powieści Marguerite Duras, opowiadająca o niezwykłej miłości łączącej piętnastoletnią Francuzkę i trzydziestoletniego Chińczyka. Wietnam, 1929 rok. Dziewczyna pochodzi ze zrujnowanej i zdemoralizowanej rodziny białych kolonistów. Na promie płynącym przez rzekę Mekong, w drodze do szkoły z internatem, swoim wyzywającym sposobem bycia i zaskakującym ubiorem zwraca uwagę dwa razy starszego od siebie, zamożnego, eleganckiego i przystojnego Chińczyka.
Coś nowego
Amerykańska komedia romantyczna z 2006 roku w reżyserii Sanay Hamri. Kenya (Sanaa Lathan) za namową przyjaciół decyduje się pójść na randkę w ciemno. W umówionym miejscu na kobietę czeka architekt ogrodów Brian (Simon Baker). Kenyi wystarcza jedno spojrzenie, by stwierdzić, że do siebie nie pasują. Brian jest bowiem biały, a ona czarna. Ale gdy niedługo później na scenę wkroczył jej wyśniony ideał sprawy się skomplikowały i dziewczyna musi dokonać wyboru pomiędzy związkiem, którego wszyscy od niej oczekują, a absolutnie nieoczekiwanym romansem.
Ali and Nino
Ekranizacja powieści Kurbana Saida. Wydana po raz pierwszy w 1937 roku książka opowiada wzruszającą historię zakazanej miłości pomiędzy młodą chrześcijanką i muzułmaninem.
Hadewijch
Ten film „uwiera”… i to długo jeszcze po jego obejrzeniu. Młoda Francuzka – Celine, która zamiast burżujskiego życia w pałacu jej ojca dyplomaty, wybiera katolicki klasztor, tak bardzo pragnie poczuć bliskość Boga, którego dziewczyna traktuje jak swojego kochanka. Ale jej dążenia do wprawiania się w ekstatyczne stany komunii z Bogiem nie spotykają się z aprobatą matki przełożonej, więc Celine musi wrócić do świata, gdzie można chodzić do klubów i na koncerty… W tym świecie spotyka pewnego muzułmańskiego imigranta. „Hadewijch” to wreszcie opowieść o fundamentalizmie, który równie dobrze może zrodzić się w murach katolickiego zakonu, ale równie żyzną glebę znajduje w muzułmańskiej wspólnocie. Reżyser nie rozstrzyga, czy Celine jest „świętą”, czy „szaloną” – każda świętość ma w sobie przecież element obłąkania.
ZOBACZ TAKŻE: „Hadewijch”. Kiedy Bóg staje się kochankiem…
Zauroczenie (Arab Attraction)
To poruszający film dokumentalny o ludzkiej przemianie. Puszysta, z rozwianymi rudymi włosami Barbara Wally do tej pory znana była w Austrii jako wojująca feministka i zagorzała ateistka. Ale jej życie nagle zwariowało (uczucie wielu z nas znane, moje wariowało już setki razy). 10–dniowe wakacje w Jemenie zmieniły wszystko. Barbara zakochała się w młodszym o 20 lat arabskim kierowcy o imieniu Khadher. Dla niego nauczyła się arabskiego, przeszła na islam i została jego drugą żoną. A ulubiony bekon Barbary na zawsze zniknął z jej codziennego menu. Jak teraz wygląda jej życie? Chyba wszędzie budzi kontrowersje. W Salzburgu jest ekscentryczną outsiderską, w Jemienie jest obca. Razem z mężem prowadzi lokalną agencję turystyczną „Adensafari”. Gdy jej mąż spędza dzień w bujanym fotelu z innymi mężczyznami lub z pierwszą żoną, ona siedzi zamknięta w domu. Jedyną rozrywką jest gra w domino. Czy żałuje swojej decyzji? Skądże!
ZOBACZ WIĘCEJ: Arabska miłość Barbary Wally
Tagi: film, kino, związki mieszane