“Zwycięzca”. Dziecięca wersja bestselleru „Wielki Rybak”


Patricia St. John, książki dla dzieci, chrześcijaństwo

“Zwycięzca” to kolejna pozycja brytyjskiej misjonarki Patricii St. John, autorki najpoczytniejszych na całym świecie książek dla dzieci. To książka na miarę “Szaty” lub “Wielkiego Rybaka”, napisana jednak z myślą o najmłodszych czytelnikach. To również wielka obrona apologetyczna boskości Jezusa i wspaniała rozprawa teologiczna dla młodych odkrywców skarbów Ewangelii.

ZwycięzcaFilo, dwunastolatek z Fenicji, żyje na początku naszej ery. Jego rodzina zawsze utrzymywała się z połowu ryb. Jednak od kiedy jego ojciec zginął podczas sztormu, Filo musi przejąć jego obowiązki. Musi bardzo szybko stać się dorosły. Teraz on jest głową rodziny, która przecież z czegoś musi żyć. Na domiar złego, jego starsza siostra cierpi na straszną, nieuleczalną chorobę. Illirika jest we władaniu złych mocy i często ma ataki szału. Matka, która czuje się winna chorobie swojej córki, gotowa jest poświęcić wszystko, żeby przywrócić ją do zdrowia. Posuwa się wreszcie do tego, że sprzedaje ich jedyną łódź, by zapłacić znachorce. Filo jest zrozpaczony. To była łódź jego ojca! To wszystko, co miał! Jak teraz będzie łowił ryby? Z czego będą żyć? Jest zły na matkę. Jeszcze bardziej jest zły na chorą siostrę. Postanawia uciec. Jednak gdziekolwiek się udaje, słyszy coraz to nowe opowieści o dziwnym proroku i dokonywanych przez niego cudach. Filo nie jest głupcem i nie wierzy w bajki. Coś jednak zmusza go do myślenia. Kim jest ten niespotykany człowiek? Czy to aby na pewno człowiek? A może to Bóg? Skoro potrafi rozkazywać nawet żywiołom, czego nie potrafił dotąd żaden z jego greckich bogów… Skąd pochodzi jego moc? Czy Jezus mógłby pomóc również jego siostrze? A także jemu samemu, rozgoryczonemu i targanemu nienawiścią małemu chłopcu?

“Popatrz na te srebrne smugi na wodzie. Czy czasem masz ochotę rzucić się do morza i płynąć prosto do księżyca? Wokoło otacza cię czarna woda, ale ty podążasz srebrzystym szlakiem. Czyż to nie byłoby wspaniałe? Czy nie chciałbyś spróbować, Filo?”*. Czy Filo wstąpi na świetlisty szlak Chrystusa? Czy Mu zaufa i powierzy swoje życie?

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *