Życie erotyczne w arabskim świecie przemian


Shereen El Feki, brytyjska dziennikarka o egipskich korzeniach, powróciła do rodzinnego kraju swego ojca, by rozmawiać z nastolatkami, przywódcami religijnymi i socjologami o… homoseksualnych eksperymentach Egipcjanek z turystkami, o obsesji dziewictwa, o gwałtach, o małżeństwach równie okrutnych jak prostytucja, o wykorzystywaniu nieletnich i o zdradzających mężach!

Seks i cytadela” to książka o kobietach, które chcą cieszyć się seksem. – Przyjemność z seksu była kiedyś obowiązkiem każdego muzułmanina – pisze El Feki.

Świat arabski, niegdyś owiany legendą nieprzebranego skarbca zmysłowych uciech, dzisiaj przypomina cytadelę, której warowne mury bronią obywateli przed wszystkim, co może uchodzić za napaść na bastion heteroseksualnego małżeństwa i rodziny. El Feki próbując zgłębić kulturowy fenomen arabskiej seksualności, rozmawia z badaczami mającymi odwagę dotykać sedna życia erotycznego w tradycji muzułmańskiej, uczonymi reinterpretującymi tradycyjne teksty religijne, przywódcami duchowymi odważnie nawołującymi do tolerancji w sprawach, które kiedyś potępiali, i aktywistami propagującymi bezpieczny seks. Przede wszystkim oddaje jednak głos arabskim kobietom, których szczere wyznania są świadectwem nieuchronnych zmian społecznych i obyczajowych, przypominających klimat u progu rewolucji seksualnej na Zachodzie.

„Seks i cytadela” to opowieść o poszukiwaczach wolności i  tych, którzy się im przeciwstawiają, gdyż zmieniający się po dziesięcioleciach zastoju krajobraz polityczny arabskiego świata stwarza jednym i drugim możliwości, jakich dotąd nie mieli.

Zobacz także:

Tagi: , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *